Dlaczego warto wdrożyć rozwiązania IBM Power? Wyjaśnia ekspert

Dlaczego warto wdrożyć rozwiązania IBM Power? Wyjaśnia ekspert
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie na rynek procesora Power10 marki IBM, a z nim aktualizacji portfolio serwerów Power. Premiera zaplanowana jest na 2020 rok, dokładnie trzydzieści lat po premierze Power1. To architektura od lat wdrażana w firmach przez ekspertów IT Solution Factor, której głównym założeniem projektowym było od początku sprostanie najbardziej wymagającym potrzebom klientów. Wyróżniają ją: wysoka wydajność i zorientowanie na aplikacje biznesowe, w tym na bazy danych oraz wysoką dostępność.

Jakub Janakowski
Presales & Implementation Director w firmie IT Solution Factor – posiadającej status Złotego Partnera IBM
www.itsf.com.pl

W latach 90., kiedy debiutowały procesory Power1, na rynku były dostępne zupełnie inne architektury procesorów dla systemów krytycznych, a dzisiaj – o ile w ogóle jeszcze funkcjonują – są jego marginalną częścią. Równocześnie popularne dziś x86 w poważnych zastosowaniach nie istniało. Dodatkowo – jak w wielu przypadkach, z którymi spotykamy się na co dzień – projektanci architektury x86 chcieli sprostać wszystkim potrzebom, co – jak wiadomo – jest trudne i wymaga wielu kompromisów, a w związku z tym prawie nigdy się nie udaje. IBM stworzył więc coś bezkompromisowego i doskonale przez te wszystkie lata dostosowywał się do potrzeb klientów. Dziś dostępne są serwery Power9. Co można o nich powiedzieć?

Power9 – więcej niż procesor

IBM oferuje konsekwentnie rozwiązania współpracujące z systemami AIX, IBM i oraz Linux. Portfolio zostało stworzone w taki sposób, że znajdziemy w nim systemy odpowiadające bardzo różnym zastosowaniom, zgodnym z tym, co dzieje się na dzisiejszym rynku IT. Mamy tu zatem Scale-out, serwery klasy Enterprise o największej skalowalności i wydajności, serwery akcelerowane do coraz częściej pojawiających się w biznesie zagadnień związanych z AI i uczeniem maszynowym i wreszcie coś, co dla wielu może być zaskoczeniem, czyli systemy hiperkonwergentne, zaprojektowane i zbudowane we współpracy z firmą Nutanix.

Power9 sam w sobie to tylko procesor, ale dzięki temu, że jest rozwijany przez tę samą firmę co serwery, można łatwo zrozumieć synergię, jaka dzięki temu została osiągnięta. Niewiele jest takich przykładów wśród producentów, ale patrząc na rynek konsumencki, wyróżniają się w tym zakresie produkty Apple.

Sam procesor może posiadać do 24 rdzeni obliczeniowych, każdy z nich może obsłużyć do ośmiu wątków z częstotliwościami sięgającymi 4GHz i do 120MiB pamięci cache. Już te parametry pozwalają przypuszczać, że w tych procesorach kryje się olbrzymia moc obliczeniowa i doskonale sprawdzą się między innymi w zastosowaniach bazodanowych.

Co poza procesorem oferuje IBM w swoich serwerach?

IBM dostarcza od lat najnowsze technologie sprzętowe, nadal niedostępne w obszarze x86, takie jak np. magistrala PCI-Express 4.0 (dwukrotnie szybsza od dominującej w serwerach x86 magistrali PCI-Express 3.0) czy magistrale NVLink 2.0 lub interfejs CAPI 2.0, zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu we wspomnianym wcześniej uczeniu maszynowym i AI.

Rozwiązania IBM cechuje też bezpieczeństwo, które dzisiaj jest coraz istotniejsze. Warto zwrócić przy tym uwagę na statystykę podatności i zagrożeń Common Vulnerabilities and Exposures, czyli popularną w świecie bezpieczeństwa bazę danych CVE. Wpisanie do niej hasła „IBM Power” zwraca 49 podatności wykrytych na przestrzeni lat 2010-2019, a „AIX” w tym samym okresie 81. Dla porównania, Intel to 434 podatności, a Linux z wynikiem 3908 plasuje się na drugim miejscu podium. Miejsce pierwsze należy do Windows z wynikiem 5525. Okres porównawczy został przeze mnie świadomie zawężony, aby zestawienie było jak najbardziej rzetelne.

Bezpieczeństwo i ciągłość biznesowa

Bezpieczeństwo zapewniają również technologie klastrowe IBM PowerHA SystemMirror, dostępne dla systemu AIX, które gwarantują ciągłość biznesową.

IBM PowerHA to produkt, który pojawił się w sprzedaży w 1991 roku i jest konsekwentnie rozwijany do dzisiaj, mimo że w świecie x86 produkty klastrowe zmieniały się tak często i tak gwałtownie, że przy przejściu do nowej wersji nie było mowy o aktualizacji i wymagane było ponowne wdrożenie.

Inne cechy RAS (Reliability Availability Serviceability) to PCIe hot-plug, czyli funkcja pozwalająca na wymianę kart PCI podczas pracy serwera i systemu operacyjnego, czy kopia zapasowa kluczowych elementów pamięci wirtualizatora, pozwalająca przetrwać wiele awarii. To tylko kilka ciekawszych cech z wielu, o których można przeczytać w dokumencie Power Processor-Based Systems RAS.

W przypadku wirtualizatora jedną z ważniejszych informacji jest to, że technologie wirtualizacji serwerów Power, takie jak LPAR i Micro-Partitions dostępne w ramach produktu IBM PowerVM, są traktowane z punktu widzenia pewnych dostawców jako tzw. partycjonowanie sprzętowe. Dzięki temu płacimy za tyle licencji ich oprogramowania, ile jest wykorzystywanych przez daną część serwera z zainstalowanym oprogramowaniem np. bazodanowym, a nie za wszystkie procesory w serwerze. Sprawia to, że dobrze zaprojektowany system z procesorami Power mimo nieubłaganych współczynników licencjonowania może dodatkowo pozwolić na optymalizację licencji.

Power9 i SAP HANA

Kolejne ważne zastosowanie rozwiązań infrastrukturalnych IBM to SAP HANA, czyli baza danych, która dzięki swojej architekturze, w tym rezydowaniu w pamięci, daje dostęp do wielu raportów i danych w czasie rzeczywistym. Korzystny współczynnik core-memory sprawia, że w wielu przypadkach są one predystynowane do tych systemów.

Cena ogromnego potencjału rozwiązań

Zdaję sobie sprawę z tego, że w tym artykule przedstawiłem zaledwie kilka możliwości i zalet rozwiązań IBM Power i wybrałem tylko najciekawsze aspekty tych systemów, ale chciałem pokazać, jak duży potencjał w nich drzemie. Bez wątpienia są one przeznaczone przede wszystkim dla wymagających klientów. Czy uważam, że jest to droga architektura, jak powszechnie przyjęło się uważać? Parafrazując stare polskie powiedzenie, śmiem twierdzić, że w dzisiejszych czasach, w których coraz więcej systemów zyskuje na krytyczności, a wizerunek firmy można wycenić, nie stać nas na tanie rzeczy.

Jako, że mamy do czynienia z technologią inną niż najpopularniejszy x86, a rozmawiamy o najbezpieczniejszych rozwiązaniach dla sektora finansowego, wspólnie z IBM Lab Services proponujemy klientom pomoc przy testowaniu rozwiązań opartych o technologię Power i migracji danych oraz wykonanie testów wydajnościowo-obciążeniowych.

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK