Dlaczego oszczędzanie powinno nam wejść w nawyk?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

drzymalska.gabriela.250xOdkładanie nawet niewielkich kwot przez długi okres pozwala na zabezpieczenie przyszłości - przekonują instytucje finansowe. Czy mają rację? Wydaje się, że tak, co dobitnie pokazał niedawny kryzys gospodarczy. To właśnie wtedy okazało się, jak duże problemy mogą mieć ci, którzy nie posiadają żadnych oszczędności. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl, z okazji zbliżającego się Dnia Światowego Oszczędzania, wskazują powody, dla których warto mieć zgromadzone dodatkowe środki.

– Światowy Dzień Oszczędzania to najlepsza okazja, by kolejny raz przypomnieć o tym, jak ważne jest systematyczne gromadzenie pieniędzy – mówi Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Wolne środki są przede wszystkim zabezpieczeniem przed różnymi, często nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Dlatego warto wiedzieć jak nimi zarządzać. By ułatwić to zadanie użytkownikom naszej platformy, razem z Santander Consumer Bank, przygotowaliśmy specjalną podstronę, na której 28 października pojawił się miniporadnik o oszczędzaniu.

To nie jedyna niespodzianka, która czeka na użytkowników platformy Comperia.pl. 31 października, tylko na tej stronie, przez jeden dzień będzie dostępna specjalna lokata Santander Consumer Banku, o wyższym niż standardowe oprocentowaniu.

Dlaczego im więcej oszczędności tym lepiej?

Zgromadzone wolne środki chronią nas przed problemami finansowymi, skutkami utraty pracy lub choroby czy też przed dramatycznym spadkiem poziomu życia na emeryturze. Z drugiej strony, jeśli żaden z tych czarnych scenariuszy nie spełni się, oszczędności mogą zostać spożytkowane na inne cele – spełnienie swoich marzeń czy finansową pomoc bliskim. Wszystkie wskazane czynniki stanowią motywację do oszczędzania. Zwłaszcza, że zaledwie drobne wyrzeczenia, odrobina racjonalności, a przede wszystkim systematyczność, przyniosą efekty i pozwolą zapewnić finansowe bezpieczeństwo.

– Na oszczędzanie zawsze jest dobry czas – mówi Gabriela Drzymalska. – Oczywiście jest to łatwiejsze w czasie dobrej koniunktury gospodarczej, ale to w kryzysie gromadzenie pieniędzy jest bardziej potrzebne.

By zacząć oszczędzać nie są potrzebne ogromne sumy pieniędzy. Istotniejsza jest regularność w odkładaniu, choćby małych kwot. Dodając do tego pilnowanie finansów osobistych i przemyślane zarządzanie domowym budżetem, gromadzenie środków staje się jeszcze łatwiejsze.

Systematyczność powinna iść w parze z odpowiednim obracaniem odłożonymi już oszczędnościami. W Polsce najpopularniejszą formą inwestowania kapitału są terminowe depozyty bankowe, czyli lokaty lub konta oszczędnościowe. Produkty tego typu nie zapewnią od razu znaczących zysków, ale pozwolą uchronić się przed skutkami inflacji i osiągać zamierzone efekty metodą małych kroków. Jednak najważniejsze w tej metodzie jest bezpieczeństwo.

Kolejnym etapem oszczędzania może być dywersyfikacja środków tak aby, ich część miała szansę przynieść wyższe zyski. Trzeba jednak pamiętać, że formy inwestowania, takie jak fundusze czy produkty strukturyzowane, obarczone są większym ryzykiem i wymagają nieco większej znajomości zasad rynku. Mogą być jednak dobrą opcją w sytuacji, gdy w bezpiecznych produktach mamy już zgromadzoną wystarczającą w naszym odczuciu ilość pieniędzy.

– Recept na oszczędzanie jest tak wiele, jak osób oszczędzających – mówi Gabriela Drzymalska. – Są jednak zasady uniwersalne, z którymi każdy powinien się zapoznać. Szczegółów dotyczących reguł oszczędzania nasi klienci mogą szukać na stronie internetowej Comperia.pl, gdzie już dzisiaj pojawił się poradnik dotyczący skutecznych form oszczędzania oraz dobrych praktyk dotyczących gromadzenia środków. 

Gabriela Drzymalska,
Comperia.pl