Depozyty uciekają, kredytów przybywa niewiele

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kochalska.halina.02.150x225Klienci nie chcą lokat z 3-proc. odsetkami i zabierają pieniądze z banków. W maju depozyty gospodarstw domowych stopniały o 2,7 mld zł. Z nawiązką zrekompensowali to jednak przedsiębiorcy, którzy zwiększyli oszczędności o 5,6 mld zł. Niskie oprocentowanie, które już szkodzi depozytom, wciąż nie pomaga akcji kredytowej - wynika z danych NBP na temat podaży pieniądza w maju.

Maj był drugim miesiącem z kolei w którym bankowe oszczędności gospodarstw domowych straciły na wartości. Od marca do maja depozyty gospodarstw domowych zmniejszyły się już o 5,2 mld zł – do 526,8 mld zł. Choć niska inflacja sprawia, że  nawet niskooprocentowane lokaty potrafią dać nienajgorsze realne zyski, nie przekonuje to bankowych klientów. Polacy szukają alternatyw dla swoich pieniędzy i widzą ją m.in. w funduszach inwestycyjnych. Jak podaje NBP szacuje się, że napływ netto środków gospodarstw domowych do funduszy wyniósł w maju ok. 1,5-2 mld zł.

Majowe statystyki pokazują, że niskie oprocentowanie, które tak szkodzi lokatom wciąż nie pomaga kredytom. Gospodarstwa domowe nie kwapią się do znaczącego zwiększania zadłużenia. Zadłużenie gospodarstw domowych nominalnie wzrosło w maju o ok. 7 mld zł (do 549,1 mld zł), ale przyrost ten wynikał głównie z osłabienia złotego. – Realnie kredyty dla osób prywatnych powiększyły się jedynie o ok. 2,4 mld zł – zwraca uwagę NBP. Co właściwie i tak nie jest najgorszym wynikiem, bo po uwzględnieniu zmian kursowych, łącznie przez pierwszych pięć miesięcy było to tylko ok. 7 mld zł. 

Zupełnie o pożyczaniu nie myślą już przedsiębiorcy. Majowy wzrost ich zadłużenia o ponad 2 mld zł do 272,1 mld zł wynikał wyłącznie ze zmian kursu złotego. W ujęciu realnym wartość kredytów dla przedsiębiorstw praktycznie nie zmieniła się w stosunku do kwietnia. Na dodatek jak zauważa NBP w maju nominalne tempo roczne zadłużenia przedsiębiorstw w bankach okazało się ujemne (minus 0,2 proc.)  co po raz ostatni zdarzyło się w grudniu 2010 r. Przedsiębiorcy nie dość, że nie pożyczają na rozwój biznesu, to nawet nie przeznaczają na ten cel własnych środków i wolą odkładać je na kontach i lokatach bankowych. Czwarty już miesiąc z kolei bankowe oszczędności firm zyskiwały na wartości. W maju zwiększyły się o niebagatelną kwotę – 5,6 mld zł do 187,3 mld zł. Tym samym niemal odrobiły styczniowy spadek wynoszący 11 mld zł.

Halina Kochalska
Open Finance