Dane z rynku pracy osłabiają dolara

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, koniec tygodnia został zdominowany przez informacje obrazujące aktualną kondycję amerykańskiego rynku pracy.

Jak wynika z danych opublikowanych przez tamtejszy urząd statystyczny, liczba osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym wyniosła w ostatnim miesiącu 209K, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 233K, wobec 288K miesiąc wcześniej. Negatywnym zaskoczeniem okazał się także wzrost stopy bezrobocia – z 6.1% w czerwcu do 6.2% w lipcu, co przyczyniło się do znacznego osłabienia wartości amerykańskiej waluty. Aprecjacji euro dodatkowo sprzyjały także wiadomości napływające z największej gospodarki Eurolandu, gdzie przemysłowy indeks PMI wyniósł w ostatnim miesiącu 52.4 pkt. W efekcie, kurs EUR/USD wzrósł w piątek do poziomu 1.3443.

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, początek tygodnia na światowym rynku finansowym powinien upłynąć dosyć spokojnie. Istotne znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji mogą mieć jedynie dane na temat dynamiki inflacji PPI  (prognoza  -0.1% m/m i -1.1% r/r) w strefie euro oraz wysokości indeksu Sentix (prognoza 9.4 pkt) obrazującego nastroje panujące wśród europejskich inwestorów.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska