Dane makro wesprą złotego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kosaty.jaroslaw.pko.bp.01.315x400Poniedziałek 26 stycznia 2015 roku przyniósł wzrosty kursu eurodolara (z ok. 1,12 do 1,13) oraz eurozłotego (z ok. 4,20 do ok. 4,21).

Po zeszłotygodniowym ogłoszeniu rozszerzonego programu skupu aktywów przez EBC w skali większej niż oczekiwał rynek (ok. 1,1 bln euro zamiast oczekiwanych 600 mld euro) polski złoty w ciągu kilu dni uległ silnej aprecjacji względem euro z ok. 4,33 do ok. 4,20  a dolar umocnił się wobec euro z ok. 1,16 do 1,11 na otwarciu w poniedziałek rano. Co prawda wygrana wyborów parlamentarnych w Grecji przez koalicję radykalnie lewicową SIRIZA, której programem było zakończenie polityki cieć i oszczędności wymaganych dla otrzymania dalszej pomocy finansowej ze strony Troiki (UE,EBC, MFW) mogło potencjalnie pogłębić dalsze spadki kursu EUR/USD jednak deklaracja woli pozostania Grecji w strefie euro przez liderów zwycięskiej partii pozwoliło eurodolarowi nieco odreagować w kierunku 1,13. W tym tygodniu kluczowe dla rynku eurodolara będzie komunikat po posiedzeniu FOMC, który będzie analizowany pod kątem sygnałów odnośnie podwyżek stóp w USA. Na poprzednim posiedzeniu w komunikacie zastąpiono frazę „considerable time” frazą o byciu cierpliwym przed pierwszą podwyżką stóp po zakończeniu QE3, jednak od tego czasu dolar uległ silnej aprecjacji wobec euro co potencjalnie może nieco zmienić perspektywę Fed-u, gdyż silny dolar może utrudnić realizację 2% celu inflacyjnego oraz pogorszyć rentowność eksportu. Z drugiej strony brak podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku mógłby jeszcze bardziej wywindować ceny giełdowe grożąc powstaniem kolejnej bańki spekulacyjnej w sytuacji kiedy zerowy poziom stóp procentowych znacząco odbiega od bieżącej równowagi rynku wskazywanej przez Regułę Taylora dla polityki Fed-u. To wszystko sprawia, że potencjalna decyzja o podwyżkach stóp w tym roku w USA na pewno nie będzie łatwą do podjęcia, chociaż przynajmniej na razie członkowie FOMC zdają się specjalnie nie obawiać o ewentualne skutki podwyżek stóp w USA czy zbyt mocnego dolara ze względu na niskie ceny ropy naftowej, które stymulują amerykańską konsumpcję neutralizując w dużym stopniu  ewentualne problemy wynikające z aprecjacji dolara.

W przypadku kursu EUR/PLN najważniejszymi wydarzeniami bieżącego tygodnia będą polskie dane o sprzedaży detalicznej i PKB, które powinny wesprzeć notowania złotego umożliwiając zejście eurozłotego w okolice 4,18.

150127.pko.walut.01.350x150127.pko.walut.02.300x150127.pko.walut.03.550x

Jarosław Kosaty
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski