Czyste Powietrze: ścieżka bankowa w programie coraz bliżej; podpisano umowy o współpracy z pierwszymi 7 bankami

Czyste Powietrze: ścieżka bankowa w programie coraz bliżej; podpisano umowy o współpracy z pierwszymi 7 bankami
Fot. stock.adobe.com/nirutft
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Zwiększamy dostępność programu "Czyste Powietrze". Współpraca z bankami poszerza nasze kanały dystrybucji dotacji na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych" - mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka o podpisanych dzisiaj przez Narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej umowach z bankami, które planują uruchomić kredyty antysmogowe.

Dołączenie banków do programu „Czyste Powietrze” jest kluczowe z punktu widzenia jego realizacji. To gigantyczny modernizacyjny program, który ma podnieść jakość powietrza i standard życia Polaków.

„Kolejny kanał dystrybucji – środków zwrotnych i bezzwrotnych – z pewnością przełoży się pozytywnie na ilość składanych wniosków. To kolejny krok w kierunku zmiany programu i realizacji zaleceń naszych partnerów” – mówi pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł. 

Czytaj także: Banki udzielą około 40 mld złotych kredytów uczestnikom programu Czyste Powietrze >>>

Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia tzw. ścieżki bankowej w programie „Czyste Powietrze”.

„Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku. Do tego niezbędne jest zakończenie trwających jeszcze prac nad systemami IT, przeszkolenie doradców bankowych oraz uruchomienie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilanego środkami z NFOŚiGW, stanowiącego system gwarancyjny udzielanych przez banki „zielonych” kredytów w programie” – wyjaśnia prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.

Czytaj także: Program Czyste Powietrze: od połowy roku kredyty z dotacjami dostępne dla klientów Zrzeszenia BPS >>>

„Siedem pierwszych banków, które jako pierwsze wyraziły chęć wspólnego wdrażania programu „Czyste Powietrze”, i pokrywają swoim zasięgiem cały kraj przez ponad trzy i pół tysiąca placówek – podpisało już stosowne umowy, ale także prowadzimy rozmowy z kolejnymi bankami komercyjnymi, zainteresowanymi wprowadzeniem kredytu antysmogowego” – zapowiada prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Banki, które jako pierwsze wprowadzą ścieżkę bankową towarzyszącą programowi „Czyste Powietrze” to: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Łączny budżet to 1,5 mld zł

Dostępne środki, w ramach których banki będą mogły obsługiwać wnioski o dotacje w „Czystym Powietrzu” – łącznie do 1,5 mld zł – rozdzielono proporcjonalnie, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej. Banki będą miały możliwość elastycznego dysponowania przyznanym limitem w tym czasie. 

Warunkiem przystąpienia do programu „Czyste Powietrze” było zapewnienie przez banki możliwości składania wniosków o kredyt w ramach programu w każdym województwie. Podpisane dzisiaj umowy gwarantują Polakom dostęp do placówek bankowych w całym kraju, gdzie do dyspozycji będą przeszkoleni przez NFOŚiGW doradcy, którzy udzielą niezbędnych informacji i pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku. To oznacza, że wnioskodawca załatwi wszystko w jednym „okienku” bankowym, ponieważ bank – po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę – prześle za niego wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wfośigw.

Czytaj także: Zadbamy o czyste powietrze, bo sami nim oddychamy >>>

Przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje też objęcie kredytów gwarancjami BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki tym gwarancjom, banki kredytujące będą mogły zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.

Czyste Powietrze - cytat prezesa Alior Banku
Źródło: ZBP
Czyste Powietrze - cytat prezesa BOŚ
Źródło: ZBP
Czyste Powietrze - cytat prezesa BNP Paribas
Źródło: ZBP
Czyste Powietrze - cytat prezesa BPS
Źródło: ZBP
Czyste Powietrze - cytat prezesa Credit Agricole
Źródło: ZBP
Czyste Powietrze - cytat prezesa Santander Consumer Bank
Źródło: ZBP
Czyste Powietrze - cytat prezesa SGB
Źródło: ZBP
Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej