Czyste Powietrze: PGNiG Obrót Detaliczny pomoże klientom uzyskać rządową dotację na wymianę pieca

Czyste Powietrze: PGNiG Obrót Detaliczny pomoże klientom uzyskać rządową dotację na wymianę pieca
Fot. Materiały prasowe PGNiG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwie śląskim pierwszy etap programu "Prosto po czyste powietrze". W ramach akcji eksperci spółki zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu Czyste Powietrze. Ponadto udzielą mieszkańcom wsparcia w procesie uzyskania przyłączenia lub zmiany warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Indywidualne kotły opalane paliwami stałymi to jedna z głównych przyczyn złego stanu powietrza w Polsce, dlatego aktywnie włączamy się w działania, których celem jest popularyzacja ekologicznego i wygodnego ogrzewania gazowego.

– mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG SA. – Jesteśmy przekonani, że szerokie wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w Polsce jest niezbędne, aby spełnić krajowe i unijne wymogi w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej”.

Program „Prosto po czyste powietrze”

Uruchomienie programu „Prosto po czyste powietrze” w województwie śląskim jest związane z lokalną uchwałą antysmogową, w myśl której pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Czytaj także: Bank Spółdzielczy w Limanowej produkuje zieloną energię i jest partnerem Programu Czyste Powietrze >>>

„Cieszymy się, że do szeregu inicjatyw na rzecz poprawy jakości powietrza, podejmowanych w naszym województwie, dołącza program realizowany przez dwa tak istotne podmioty. Nie ulega wątpliwości, że województwo śląskie jest obecnie jednym z liderów walki o ograniczenie szkodliwych emisji, pochodzących z indywidualnych źródeł ciepła” – deklaruje Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Jak wziąć udział w programie?

Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze”, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny w województwie śląskim. Eksperci PGNiG zapewnią między innymi pomoc w wypełnieniu odpowiedniego wniosku o dofinansowanie składanego w ramach rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

„Efektywna współpraca wielu podmiotów na szczeblu zarówno ogólnopolskim, jak i lokalnym, to klucz do sukcesu programu >>Czyste Powietrze<<. Doceniamy rolę naszych partnerów, takich jak PGNiG Obrót Detaliczny w docieraniu do potencjalnych wnioskodawców. Liczymy na to, że sieć punktów konsultacyjnych PGNiG pozwoli nam jeszcze skuteczniej zachęcać do skorzystania z oferty wsparcia osoby zainteresowane wymianą przysłowiowych >>kopciuchów<< i termomodernizacją swoich domów. Warto pamiętać, że program pozwala sięgnąć po wsparcie na ten cel w kwocie aż do 37 tysięcy złotych” – podkreśla prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.

Akcja PGNiG Obrót Detaliczny to jeden z kilku etapów współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Gaz ziemny to obecnie jedyna realna alternatywa dla paliw stałych, która gwarantuje natychmiastowe efekty ekologiczne. Ogrzewanie gazowe pozwala na całkowitą eliminację emisji pyłu i dwukrotne obniżenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów węglowych. Dzisiaj, w ramach I etapu, inaugurujemy nasz program wsparcia w województwie śląskim i podkarpackim” – podkreśla Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

„Poprawa jakości powietrza w Polsce to nasz wspólny cel, dlatego cieszymy się z rozszerzenia współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny. To także bardzo ważny aspekt dla premiera Mateusza Morawieckiego, który pełni zaszczytną funkcję parlamentarzysty właśnie z województwa śląskiego. Dzięki temu mieszkańcy zyskają realną pomoc w procesie wymiany przestarzałych pieców na paliwa stałe. Warto jednak pamiętać, że w ramach programu >>Czyste Powietrze<< można uzyskać dofinansowanie nie tylko na wymianę kotła, ale również np. na prace termomodernizacyjne. Program >>Czyste Powietrze<< i dzisiejsza akcja PGNiG to wspaniały efekt synergii działań” – deklaruje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”.

Dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” można otrzymać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo / PGNiG, PAP MediaRoom