Czy Zachód znów zacznie budować rezerwy złota?
W ubiegłym miesiącu, po raz pierwszy od grudnia 1998 roku, Holandia zwiększyła oficjalne rezerwy złota - podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Holendrzy kupili 9,61 t kruszcu, zwiększając swoje rezerwy do poziomu 622,02 t. Pod względem ilości posiadanego złota, kraj ten jest na 9. miejscu na świecie.
Zakupy i sprzedaż, dokonywane przez światowe banki centralne, mają znaczący wpływ na ceny kruszcu i zapewne mają związek z notowanymi w ostatnich tygodniach wzrostami (ok. 100 dolarów za uncję od początku grudnia).
– W ciągu ostatnich kilku lat zakupy złota dokonywane przez banki centralne pochodziły głównie z rynków rozwijających się. Zakupy Holendrów stanowią zachętę do podobnych działań także ze strony zachodnich banków centralnych – powiedział agencji Reuters Victor Thianpiriya, analityk ANZ z Singapuru.
Zakupy niderlandzkiego banku centralnego to kolejny, po listopadowej repatriacji 120 ton złota ze skarbców w Stanach Zjednoczonych, krok do zabezpieczenia posiadanych przez Holandię rezerw kruszcu.
Mówiąc o najnowszych zakupach banków centralnych należy także wspomnieć o Rosji, która mimo pogłosek o nadchodzącej wyprzedaży posiadanego przez nią złota, zwiększyła właśnie swoje rezerwy o 20,73 t. Kraj ten posiada dziś piąte co do wielkości oficjalne rezerwy kruszcu na świecie, wynoszące aż 1208,23 t.
Marianna Wodzińska
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.