Czy warto rozliczać się z fiskusem co kwartał?

Czy warto rozliczać się z fiskusem co kwartał?
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zbliża się 21 lutego, a więc termin pierwszej płatności podatku dochodowego w roku kalendarzowym 2022. Kończy się wtedy także czas na zmianę formy opodatkowania. Tymczasem wielu podatników wciąż czeka na informacje od Głównego Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowanie ich działalności do właściwego kodu PKWiU. Ze względu na dużą liczbę zapytań, czas na odpowiedź ze strony GUS jest wydłużony, podkreśla Piotr Juszczyk.

Problem dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców, którzy przeszli na ryczałt.

Ale też tych, którzy zastanawiają się, jaką stawkę podatku zastosować do pierwszej faktury wystawionej w styczniu 2022 roku dla swojego kontrahenta.

Czytaj także: Polski Ład: czy przedsiębiorcy IT wybierający ryczałt wpadają w pułapkę?

Dobry czas na zmianę terminu rozliczeń

Korzystnym rozwiązaniem dla podatników oczekujących na odpowiedź od GUS może być zmiana trybu rozliczeń z fiskusem na kwartalne. Co ważne, decyzji o wyborze częstotliwości rozliczeń nie trzeba zgłaszać przed nowym rokiem podatkowym. Przedsiębiorca wskazuje to dopiero składając zeznanie podatkowe.

Może więc zdecydować, że będzie w danym roku rozliczać się kwartalnie np. ze względu na wydłużony okres oczekiwania na odpowiedź z GUS.

Decyzji o wyborze częstotliwości rozliczeń nie trzeba zgłaszać przed nowym rokiem podatkowym

Wystarczy, że w zeznaniu rocznym zaznaczy odpowiednie pole. Dzięki temu termin na zapłacenie podatku wydłuży się do 20 kwietnia i nie zostaną naliczone odsetki z tytułu opóźnienia.

Czytaj także: Polski Ład: obietnica wyrozumiałości nie ochroni podatnika; potrzebne interpretacje ogólne Ministra Finansów

Zaliczki do rozliczenia kwartalnego można płacić co miesiąc

Warto pamiętać, że przejście na rozliczenia kwartalne nie oznacza, że płatność za pierwszy kwartał musi zostać dokonana w całości w jednym terminie, czyli do 20 kwietnia. Przedsiębiorca może również opłacać podatek „zaliczkowo”, tak aby wartość się zgadzała na koniec kwartału. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wpłacać zaliczki na podatek np. co miesiąc.

Takie rozwiązanie będzie szczególnie pomocne w pierwszym kwartale, kiedy wielu przedsiębiorców będzie czekało na określenie PKWiU i właściwej stawki ryczałtu. Może być też przydatne dla tych, którzy wolą uniknąć konieczności zapłacenia znacznej sumy naraz – część należności mogą zapłacić w lutym, a część w marcu.

Przejście na rozliczenia kwartalne nie oznacza, że płatność za pierwszy kwartał musi zostać dokonana w całości w jednym terminie, czyli do 20 kwietnia

Przedsiębiorcy powinni też mieć na uwadze, że według interpretacji GUS stawka ryczałtu może być większa niż ta, według której przedsiębiorca do tej pory się rozliczał. Wówczas wystąpi konieczność dopłaty podatku.

Piotr Juszczyk,

Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Źródło: aleBank.pl