Czy Polska to kraj dla Starych ludzi?
W Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się debata podsumowująca projekt POKOLENIE 1600 - http://www.rdc.pl/artykul/czy-to-jest-kraj-dla-starych-ludzi/
Jak zmienić fatalną sytuację materialną 9 milionów emerytów? W poniedziałek 9 września odbyła się debata poprowadzona przez Rafała Betlejewskiego z RDC.
Udział w debacie wzięli: Wanda Nowicka – Wicemarszałkini Sejmu RP i Posłanka, prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis – krajowy konsultant ds. geriatrii (z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu), Marzena Breza – dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Michał Szczerba – przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Poseł na Sejm RP i prof. Zbigniew Mikołejko – filozof.
Celem debaty było podsumowanie akcji Pokolenie 1600,- w której Rafał Betlejewski wcielił się w rolę emeryta i spróbował przeżyć cały lipiec za 1600 złotych brutto. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. co można zrobić, żeby zmienić sytuację wykluczenia ekonomicznego polskich emerytów.
W trakcie Debaty, Pani Katarzyna Brzeska – Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia, zaapelowała o przyspieszenie prac nad ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która jest obecnie procedowana w sejmie jest skierowana do najbogatszych emerytów, a nie dla przeciętnego polskiego seniora z emeryturą 1600 zł brutto i niższą, bo zapewnia tylko czasowy kredyt na ściśle określony czas. To nie jest ta ustawa na którą czekają Polscy emeryci. Polscy emeryci czekają na te ustawę o rencie dożywotniej, która gwarantuje wypłaty do końca życia. Wiele osób skorzystało już z renty dożywotniej, ale duża większa grupa osób czeka na ustawę. W odpowiedzi, Pani Marszałkini Wanda Nowicka zobowiązała się publicznie zajęciem się tematem renty dożywotniej oraz złożeniem interpelacji poselskiej. Jednocześnie Pan Poseł Michał Szczerba zapewnił, że ustawa będzie potraktowana w sposób priorytetowy i potwierdził, że obecnie jest możliwość pobierania renty dożywotniej w oparciu o kodeks cywilny i już teraz jest to bezpieczne.
Bezpieczne umowy renty dożywotniej gwarantują trzy filary bezpiecznej renty dożywotniej, które w pełni zabezpieczają interesy seniorów. Filary te powinny znaleźć się w każdej umowie renty dożywotniej:
- prawo dożywotniego użytkowania (klienci otrzymują wówczas gwarancję zamieszkania w swojej nieruchomości do końca życia bez względu na sytuację finansową spółki)
- ustanowienie hipoteki umownej na 100% wartości nieruchomości na rzecz Klienta
- poddania się, przez fundusz egzekucji w trybie artykułu 777 kodeksu postępowania cywilnego.
Należy pamiętać, że temat renty dożywotniej wraca coraz częściej, również w kontekście wykluczenia ekonomicznego osób starszych. Niestety bardzo niskie świadczenia emerytalne, powodują, że osoby starsze nie mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach, a tym samym są odsunięte od wielu spraw. Mając na uwadze dobro Seniorów oraz sytuację związaną z wysokością świadczeń emerytalnych – renta dożywotnia jest jednym z rozwiązań, dzięki któremu mogą godnie żyć i nie martwić się o codzienność. Renta dożywotnia może być doskonałym uzupełnieniem niskich świadczeń emerytalnych w Polsce.
Źródło: Fundusz Hipoteczny Familia SA