Czy Polacy zaciągają pożyczki odpowiedzialnie?

Czy Polacy zaciągają pożyczki odpowiedzialnie?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
85 proc. respondentów deklaruje, że uważnie analizuje decyzję o pożyczce - taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez GfK na zlecenie International Personal Finance, właściciela firmy Provident Polska. Najczęściej rozważamy, czy stać nas będzie na spłatę miesięcznego zobowiązania i przeliczamy, jaką kwotę w całości oddamy.

Jedna trzecia Polaków zadeklarowała w badaniu, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy prawdopodobne sięgnie po pożyczkę, z czego 8 proc. jest tego pewna #pożyczki

Jedna trzecia Polaków zadeklarowała w badaniu,  że w ciągu najbliższych 6 miesięcy prawdopodobne sięgnie po pożyczkę, z czego 8 proc. jest tego pewna. To głównie osoby z grupy wiekowej 35-44 lata, które miały już za sobą doświadczenia w zaciąganiu zobowiązań. Z badania przeprowadzonego na tej grupie pożyczkobiorców wynika, że dla większości z nich zasady odpowiedzialnego pożyczania są bardzo ważne.

– Polacy deklarują, że w racjonalny sposób podchodzą do pożyczek. 85-90 proc. badanych dobrze radzi sobie ze swoimi zobowiązaniami i podejmuje decyzje rozsądnie, w tym 85 proc. deklaruje, że uważnie analizuje swoją decyzję przed zaciągnięciem pożyczki  – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska, największej firmie pożyczkowej działającej na polskim rynku. – Co ważne, z badania GfK wynika, że Polacy stosują się do zasad odpowiedzialnego pożyczania. 83 proc. respondentów zadeklarowało, że nie pożycza więcej niż jest w stanie bezproblemowo spłacić – dodaje Karasińska.

Kluczem jest ocena domowego budżetu

Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania wymaga od potencjalnych pożyczkobiorców uważnego przeanalizowania swojej sytuacji finansowej i oszacowania kosztów pożyczki. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni produkt do możliwości domowego budżetu. Jak wynika z badania GfK przeprowadzonego na zlecenie International Personal Finance, Polacy bardzo poważnie podchodzą do tej kwestii, biorąc pod uwagę wiele czynników i analizując, jak nowe zobowiązanie wpłynie na ich domowe finanse.

– Najważniejszą kwestią dla badanych jest to, czy będą w stanie spłacać miesięczne zobowiązanie. Aż 78 proc. badanych, biorąc pożyczkę, zwraca na to uwagę – mówi Anna Karasińska. – Niemniej ważny jest ogólny koszt pożyczki, ponad ¾ wskazań dotyczyło całościowej sumy zobowiązania – dodaje ekspert.

Przed wzięciem pożyczki Polacy zwracają także uwagę na okres, na jaki zaciągają zobowiązanie – 68 proc. wskazań. Natomiast ponad połowa przy podejmowaniu decyzji o pożyczce bierze pod uwagę wysokość RRSO. Co ciekawe, podejście do zobowiązań różni się pomiędzy płciami. Kobiety są dużo ostrożniejsze w kwestii decyzji o wzięciu pożyczki, częściej sprawdzają, jaka będzie finalna kwota do spłaty i czy będzie je stać na dodatkowe miesięczne zobowiązanie. Natomiast mężczyźni częściej niż panie wolą skupiać się na wskaźniku RRSO.

Racjonalnie podejście do zaciągania pożyczek przekłada się na brak problemów z ich późniejszą spłatą. Aż 73 proc. badanych twierdzi, że bez problemu radzi sobie ze spłatą zobowiązań. Jednak, choć większość Polaków podchodzi do decyzji finansowych w racjonalny sposób, jest też  grupa, którą cechuje zbyt lekkie podejście do spraw finansowych.

– 10-15 proc. badanych podejmuje decyzje finansowe w emocjonalny i nierozsądny sposób – podkreśla Anna Karasińska. – Co dziesiąty badany przyznaje, że ma tendencje do tego, by zaciągać pożyczki pod wpływem impulsu, w nieprzemyślany sposób – dodaje.

Nieodpowiedzialnie podejście do zaciągania pożyczek może skutkować problemami z ich spłatą. 15 proc. respondentów zadeklarowało, że w przeszłości nie zawsze udawało im się terminowo regulować raty. Jest to grupa, której warto przypominać o zasadach odpowiedzialnego pożyczania.

– Realna ocena własnej sytuacji finansowej jest niezwykle ważna już na etapie podpisywania umowy. Potencjalny pożyczkobiorca powinien sprawdzić, czy będzie mieć wystarczające środki, by bez problemu spłacić pożyczkę. Ważne jest także, aby nigdy nie zaciągać nowych zobowiązań, jeśli miało się problem ze spłatą wcześniejszych – radzi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. – W odpowiedzialnym pożyczaniu niezwykle ważna jest także rola pożyczkodawcy. Jego zadaniem jest realna ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, a także elastyczne podejście w przypadku przejściowych problemów ze spłatą – podkreśla Karolina Łuczak.

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2018 roku na reprezentatywnej próbie respondentów w Polsce (n=503), Hiszpanii (n=547), na Węgrzech (n=503), w Rumunii (n=500), w Czechach (n=500) i Meksyku (n=514). Miało na celu poznanie opinii badanych dotyczących różnych zagadnień związanych z finansami.

Źródło: Provident Polska