Czy Polacy się bogacą?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pracownicy.150xWedług prognoz Instytutu GfK w 2011 roku Polacy wydadzą 835 mld zł na konsumpcję. Oznacza to, że przeciętny Polak przeznaczy na wydatki 21.688 zł, czyli o 6% więcej niż rok wcześniej. Czy to znaczy, że będziemy mogli kupić więcej i pozwolić sobie na dodatkowe inwestycje?

Indeks Siły Nabywczej kształtuje się bardzo pozytywnie i od dwóch lat odnotowuje systematyczny wzrost. Według tego badania Polacy chcą i mają realne możliwości kupowania. Przeciętny konsument przeznacza pieniądze przede wszystkim na utrzymanie domu, zakup artykułów codziennego użytku, uregulowanie zobowiązań finansowych, a dopiero na końcu na przyjemności czy inwestycje.

110705.czy.pol.420x

Jednak ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego są niepokojące – w maju 2011 ceny żywności wzrosły o 1,3%. Najbardziej podrożały owoce, warzywa wyroby z tłuszczów roślinnych oraz mięso. Ale to nie koniec złych wiadomości w maju podrożała także odzież, usługi i opłaty związane z gospodarstwem domowym, opłaty związane ze zdrowiem, transportem, rekreacją i kulturą.

Alarmujący jest także fakt, że tylko nieliczni Polacy mają oszczędności. Największe kwoty odkładane są w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Dlatego w razie nagłych wydatków dużą popularnością cieszą się szybkie pożyczki gotówkowe. „Szybkie tempo życia, coraz większe obciążenie domowych budżetów sprawia, że klienci cenią sobie takie usługi jak Ekspres Kasa” – mówi Krzysztof Przybysz, ekspert Ekspres Kasa.

Mimo optymistycznych wskaźników Indeksu Siły Nabywczej znaczna część Polaków określa swoją sytuację materialną jako nienajlepszą. W przeciętnym gospodarstwie domowym pieniędzy starcza tylko na opłacenie podstawowych świadczeń. Coraz mniejszy jest odsetek osób, które poza zaspokojeniem podstawowych potrzeb mogą sobie pozwolić na dodatkowe wydatki.

Krzysztof Przybysz
ekspert Ekspres Kasa
www.ekspreskasa.pl