Czy czeka nas w 2015 r. fala wniosków o upadłość konsumencką?
31. grudnia 2014 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o upadłości konsumenckiej, dzięki którym ogłoszenie jej będzie prostsze, szybsze i tańsze. Eksperci BIG InfoMonitor szacują, że nowelizacja spowoduje znaczny wzrost zainteresowania tą formą rozwiązania problemów z zadłużeniem, a jak wskazują dane z Raportu InfoDług w Polsce jest już ponad 2 mln osób, które mają przeterminowane długi.
Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej możliwa jest już od 2008 roku, jednak z danych Rządowego Centrum Legislacji wynika, że do tej pory polskie sądy wydały w tej sprawie zaledwie kilkadziesiąt orzeczeń. Stanowiło to jedynie 4 proc. wszystkich rozpatrywanych w tej sprawie wniosków, co świadczy o tym, że funkcjonujący dotychczas model był nieefektywny. Szacuje się, że zmiany w prawie mogą spowodować, że liczba wniosków o upadłość konsumencką może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
– Jak pokazują dane BIG InfoMonitor aż 2 378 523 osób w Polsce ma zaległe zobowiązania finansowe, które w sumie wynoszą 41,55 mln złotych – tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes zarządu BIG InfoMonitor. – Część z nich, zwłaszcza osoby z bardzo wysokim zadłużeniem, które jest trudne do spłacenia, może skorzystać z nadchodzących zmian. Warto podkreślić, że dotychczas popularność tego rozwiązania była niewielka, z uwagi na duże restrykcje oraz koszty wszczęcia postępowania upadłościowego. Nowe zasady wprowadzają możliwość upadłości układowej, co pozwoli dłużnikom na porozumienie się z wierzycielami bez konieczności utraty całego majątku. Co ważne, od nowego roku sądy będą mogły oddalić wniosek tylko w sytuacji, gdy stan niewypłacalności powstał na skutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa konsumenta.
Nowelizacja ustawy, jak podkreślają eksperci BIG InfoMonitor będzie miała wpływ nie tylko na zmniejszenie liczby przeterminowanych długów zadłużenia, ale także na system wymiany informacji gospodarczych.
– Trzeba pamiętać, że na skutek umorzenia długu przez sąd, wierzyciele nie będą mogli przekazywać do BIG informacji gospodarczych o tego rodzaju zobowiązaniach, a dotychczas znajdujące się wpisy w bazach danych będą musiały zostać usunięte – mówi prezes BIG InfoMonitor. – Efektem zmian w ustawie o upadłości konsumenckiej może być również wkalkulowanie w koszt udzielanych usług dodatkowego ryzyka – dodaje.
Źródło: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor)