Cyberbezpieczeństwo: kolejne firmy przyłączają się do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji

Cyberbezpieczeństwo: kolejne firmy przyłączają się do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji
Fot. msp.gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kolejne firmy technologiczne przyłączają się do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Kolejne firmy technologiczne: #Cisco, #Ericsson oraz #Nokia przyłączają się do współpracy z @MC_GOV_PL w zakresie cyberbezpieczeństwa #cyberbezpieczeństwo

Porozumienie w tej sprawie podpisały trzy kolejne firmy. To Cisco, Ericsson oraz Nokia. Dokument został podpisany podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, które odbywało się w Katowicach 29 i 30 października 2019 r.

– Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, nie ma żadnych kompromisów. Współpraca umożliwi wspólne wykorzystanie wiedzy i doświadczeń do podniesienia poziomu bezpieczeństwa – podkreślał podczas uroczystości minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Budowanie kompetencji i świadomości na temat zagrożeń

Ze strony Ministerstwa Cyfryzacji porozumienie z przedstawicielami Cisco, Ericssona oraz Nokii podpisał wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, który jest równocześnie pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

– Rozwijamy współpracę z globalnymi firmami technologicznymi, by jak najskuteczniej niwelować zagrożenia związane cyberprzestrzenią – podkreślał. – Chodzi przede wszystkim o budowanie kompetencji i świadomości na temat zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia.

Czytaj także: Premier podpisał Strategię Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024. Co zawiera?

Przed Cisco, Ericssonem oraz Nokią porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji podpisał już Samsung. Do tego grona stopniowo dołączać zaś mają kolejne firmy technologiczne.

Porozumienie, którego stroną jest także NASK, umożliwia współpracę z sektorem prywatnym w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dokument obejmuje zakresem kilka obszarów:

  • informacyjny – przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach, podatnościach
  • edukacyjny – edukacja w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
  • szkoleniowy – szkolenia administracji w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
  • know-how – wymiana wiedzy na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
  • oraz testów i certyfikacji – prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji