Cyberatak na skalę europejską, celem branża lotnicza. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Cyberatak na skalę europejską, celem branża lotnicza. Na szczęście to tylko ćwiczenia
Fot. stock.adobe.com/Uli-B
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uziemione samoloty, zdezorientowani pasażerowie, sprzeczne doniesienia o zagrożeniu dla bezpieczeństwa lotów - branża lotnicza w Europie padła ofiarą zmasowanego cyberataku. Wszystko to zakłada scenariusz międzynarodowych ćwiczeń Cyber Europe 2018 w których udział bierze zespół CERT Polska w NASK PIB.

Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim sprawdzenie sprawności systemu koordynującego działania w całej #UE #cyberatak #cyberbezpieczeństwo #NASK

„Ćwiczenia Cyber Europe pozwalają przetestować procedury zarządzania kryzysowego i współpracy pomiędzy administracją, a sektorem prywatnym. Dodatkowo każda organizacja ma możliwość przetestowania procedur wewnętrznych i komunikacji z CERT Polska.  – mówi Przemysław Jaroszewski kierownik zespołu.

Sprawdzenie sprawności systemu koordynującego działania w UE

Ćwiczenia, rozgrywane w dniach 6-7 czerwca mają na celu przede wszystkim sprawdzenie sprawności systemu koordynującego działania w całej Unii Europejskiej. Chociaż kryzys jest symulowany, to ćwiczenia służą przygotowaniu się na realne zagrożenie, które  w przypadku incydentów teleinformatycznych na dużą skalę ma często charakter globalny. Scenariusz został oparty na zdarzeniach historycznych, które wystąpiły w sektorze lotniczym.

Koordynatorem ćwiczeń w Polsce jest NASK Państwowy Instytut Badawczy. W Cyber Europe uczestniczą instytucje rządowe, kontrola ruchu lotniczego, regulatorzy sektora lotnictwa cywilnego, lotniska, przewoźnicy, a także firmy dostarczające im usługi telekomunikacyjne. Wspólnie ćwiczą zespoły z 28 krajów UE, Szwajcarii i Norwegii oraz zespół reprezentujący Unijną Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji – ENISA.

Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w Internecie zakładają współpracę krajowych zespołów CSIRT (Computer Security Incident Responce Team) we wspólnotowej Sieci CSIRT, która wymienia się na bieżąco informacjami o międzynarodowych incydentach. W przypadku incydentu na duża skalę sieć CSIRT ma ułatwiać koordynację współpracy pomiędzy państwami członkowskimi. Polskę w sieci CSIRT reprezentuje zespół CERT Polska.

Źródło: Informacja prasowa NASK