Credit Agricole: dynamika wzrostu PKB sięgnie 5,3 proc. w 2021 r. i 4,9 proc. w 2022 r.
„Konsumpcja będzie głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Patrząc na czynniki kontrybuujące do wzrostu w najbliższych kwartałach, to w tym kontekście spodziewamy się również rosnącego wkładu inwestycji” – powiedział Borowski, prezentując raport banku „Perspektywy sytuacji gospodarczej w Polsce. Jak silne będzie postpandemiczne ożywienie gospodarcze?” podczas XV edycji Coface Country Risk Conference.
Wzrost gospodarczy w tym roku powinien wynieść według naszej prognozy 5,3%, w przyszłym roku nieco spowolni do 4,9%, ale wciąż zbliżony będzie zbliżony do 5%.
Inflacja wyraźnie obniży się od II kw. 2022 roku
Jak wskazał ekonomista Credit Agricole, w najbliższych miesiącach ożywienie gospodarcze będzie dokonywało się w warunkach podwyższonej inflacji, która wyraźnie obniży się od II kw. 2022 roku.
Czytaj także: Minister finansów: czerwiec ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji >>>
„W Stanach Zjednoczonych i strefie euro nie spodziewamy się szybkich podwyżek stóp procentowych i zaostrzenia polityki pieniężnej. Stąd również rysują się nasze oczekiwania dotyczące stabilnych stóp procentowych do końca 2022 roku w Polsce” – zapowiedział Borowski.
„Fakt, że stopy procentowe pozostaną stabilne, choć dziś rynek oczekuje wzrostu stóp procentowych w perspektywie najbliższych kwartałów to będzie czynnik ograniczający aprecjację złotego i nie spodziewamy się kolejnych interwencji walutowych NBP” – dodał.
Umiarkowane umocnienie kursu EUR/PLN
Prognoza banku zakłada umiarkowane umocnienie kursu EUR/PLN. Dodał, że istnieje ryzyko w IV kw br. z uwagi na spodziewaną w prognozach banku IV falę pandemii, złoty się przejściowo osłabi i poziom EUR/PLN będzie nieco wyższy.
Zdaniem głównego ekonomisty, Krajowy Plan Odbudowy (KPO) będzie dynamizował wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2021-2022 i w mniejszym stopniu w 2023 roku.
„Wszystkie środki unijne pochodzące z Funduszu Odbudowy i z wieloletniego budżetu przyczynią się do zwiększenia PKB w latach 2021-2027. Widzimy, że w przypadku Polski sumując PKB wytworzony w tym okresie – to 7% PKB będzie efektem napływu środków unijnych w ramach KPO i wieloletnich ram finansowych” – powiedział Borowski.
Dobre perspektywy wzrostu gospodarczego Polski
Perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski w najbliższych latach bank ocenia jako optymistyczne, a „Polska gospodarka rośnie wyraźnie szybciej niż gospodarki odniesienia – Niemiec, Francji”.
Czytaj także: mBank podniósł prognozę tegorocznego wzrostu PKB do 5,7 proc. >>>
„Efekt jest taki, że zmniejsza się luka dochodowa, różnica w PKB na mieszkańca między Polską a krajami rozwiniętymi UE. Doganiamy średnią unijną, w 2027 będzie to wyraźnie powyżej 80% średniej unijnej. Doganiamy poszczególne kraje i niektóre z nich prześcigniemy – a takim krajem będzie Portugalia w 2025 roku, gdy PKB per capita w Polsce będzie wyższe niż w Portugalii” – podsumował główny ekonomista banku.