Coraz wyższa zdolność kredytowa Polaków
Spadek Wiboru odczuwają nie tylko kredytobiorcy spłacający już swoje kredyty, ale także osoby, które o taki kredyt dopiero się starają. Niższe oprocentowanie, to niższa rata, a to oznacza wyższą kwotę kredytu. Styczeń jest kolejnym miesiącem, w którym rośnie zdolność kredytowa Polaków. A będzie jeszcze lepiej. Po wejściu w życie Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego zdolność kredytowa może wzrosnąć o około 6-8 procent.
Początek poprzedniego roku rozpoczął się od gwałtownych spadków zdolności kredytowej. Jednak w kolejnych miesiącach, a w szczególności w ostatnim kwartale 2012 roku możliwości uzyskania kredytu rosły. Również ten rok nie przyniósł w tym zakresie odwrócenia trendu wzrostowego. Dostępne kwoty, podobnie jak w poprzednich miesiącach, także rosły. Osoba samotna uzyskująca dochód na poziomie 7000 netto miesięcznie, przy założeniu posiadania 20 procentowego wkładu własnego, może zaciągnąć kredyt w średniej wysokości prawie 664 tysięcy. Jest to kwota wyższa o prawie 3 procent w porównaniu z grudniem 2012 roku. Również zdolność kredytowa rodzin wzrosła, jednak była to znacznie mniejsza zmiana.
Rodzina 4 osobowa, osiągająca łączne dochody na poziomie 5000 netto mogła ubiegać się o kredyt w wysokości 362 tysięcy. Jest to kwota wyższa od tej w grudniu tylko o 4 tysiące złotych. Za bieżące wzrosty zdolności kredytowej odpowiada przede wszystkim spadek stopy referencyjnej Wibor. Obniżki stóp procentowych NBP przełożyły się na niższą poziom tej stopy, co z kolei poskutkowało obniżeniem oprocentowania i rat oraz w konsekwencji wzrostem zdolności kredytowej w obydwu analizowanych przypadkach.
Źródło: Dom Kredytowy Notus
Rekomendacja S podwyższy zdolność
Również kolejne miesiące powinny przynieść dalsze wzrosty zdolności kredytowej. Sprzyjać temu będą kolejne, zapowiadane obniżki stóp procentowych, co powinno poskutkować niższym łącznym oprocentowaniem. Jednak najważniejszą zmianę przyniesie nowa Rekomendacja S. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki nie będą zmuszone liczyć zdolności kredytowej dla maksymalnie 25 letniego okresu kredytowania, ale będą mogły wydłużyć ten termin o 5 lat. Według naszych wyliczeń powinno to podwyższyć zdolność kredytową o około 6-8 procent. Oznacza to, że singiel z powyższego przykładu będzie mógł zaciągnąć kredyt wyższy o około 45 tysięcy, a rodzina o 25 tysięcy złotych.
Michał Krajkowski
Główny Analityk
Dom Kredytowy Notus