Comperia – Szymon Ostrowski: Limit w lokacie codziennej prawdę Ci powie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

ostrowski.szymon.comperia.01.150xLokaty z dzienną kapitalizacją odsetek to atrakcyjny produkt pomnażania swoich oszczędności. Mało kto wie, że z wysokości limitu depozytu nałożonego przez bank można dowiedzieć się bardzo dużo.

Cieszysz się możliwością wyższego zysku z lokaty codziennej. Szukasz najatrakcyjniejszej oferty i.. widzisz ograniczenie w kwocie depozytu. W jednym produkcie to 10 000 zł, w innym ponad 22 000 zł. Po co? Pewnie po to żeby odsetki nie przekroczyły kwoty, która kwalifikuje się do zapłaty podatku.

Jak działa lokata z codziennie doliczanymi odsetkami?

Lokata z codzienną kapitalizacją oraz lokata codzienna powstały w bankach po to, by klienci mogli nie płacić podatku od zysków kapitałowych. Przy odpowiednich parametrach lokaty podatek Belki może wynieść zero z uwagi na zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz samego podatku. Jeśli wyliczony podatek Belki od zysku z lokaty wynosi mniej niż 0,5 zł to zaokrągla się go do 0. Przy okazji ważne rozróżnienie – lokata codzienna to nie jest to samo co lokata z codzienną kapitalizacją odsetek. Gdzie leży różnica?

Lokata codzienna to lokata, które jest otwierana po prostu na 1 dzień i jest z reguły automatycznie odnawialna każdego dnia. Odsetki są naliczane codziennie i doliczane do kwoty lokaty (jeśli jest odnawialna) lub przesyłane są na Twój rachunek bieżący. W ten sposób, przy odpowiedniej kwocie depozytu oraz oprocentowaniu naliczane odsetki są wolne od podatku. Realnie zarabiasz więcej.

Lokata z codzienną kapitalizacją to lokata, która może być założona na dowolny okres, tak jak tradycyjna lokata bankowa-różnica jest taka, że odsetki nie są naliczane na koniec okresu trwania lokaty, ale codziennie. W tym przypadku również przy odpowiednich parametrach lokaty odsetki są na tyle małe, że nie jest naliczany od nich podatek Belki.

Gdzie jest różnica?

Co więc jest lepsze: lokata codzienna czy lokata z codzienną kapitalizacją? Lokata codzienna zwykle oferuje niższe oprocentowanie, ale jest bardziej elastyczna z uwagi na to, że zarobione odsetki codziennie są doliczane do lokaty, a sama lokata jest odnawiana każdego dnia. Oznacza to, że możesz ją zerwać w każdej chwili bez utraty odsetek.

Lokata z codzienną kapitalizacją jest zakładana na dłuższy okres (tzn. np. na 1,3 czy 12 miesięcy) i w związku z tym może zaoferować wyższe oprocentowanie. Z drugiej strony zerwanie takiej lokaty przed czasem może spowodować utratę naliczonych odsetek. Np. w lokacie Meritum Banku wcześniejsze zerwanie lokaty powoduje naliczenie opłaty 50 zł (nie więcej jednak niż suma skapitalizowanych odsetek w okresie deponowania).

Limity przy lokatach

Przy okazji warto sprawdzić jak wysokie są limity nakładane na daną lokatę. To pomoże poznać jej konstrukcję bez wczytywania się w szczegóły regulaminu (choć oczywiście polecamy zajrzeć do takich zapisów). Sprawdziliśmy jakie limity nakładają na lokaty codzienne i te kapitalizowane codziennie.

W przypadku lokat jednodniowych oferowanych, np. przez BOŚ Bank czy BZ WBK ograniczeń nie ma. Oprocentowanie takiej lokaty jest niewielkie. Ograniczenie 20 000 zł. Skąd się bierze? Policzmy. Jeśli ulokujemy w banku 20 000 złotych to po jednym dniu (zakładając oprocentowanie na poziomie 3,75%) otrzymamy 2,05 złotych odsetek od których należna kwota podatku to około 40 groszy. Korzystając z zaokrąglenia (podatek poniżej 50 groszy zaokrągla się w dół), nie zapłacimy ani grosza. Bank limit ustala na tak wysokim poziomie, ponieważ konstrukcja produktu umożliwia codzienną wypłatę odsetek. Znaczy to tyle, że jeśli ulokowaliśmy 20 000 złotych bank będzie każdego dnia przelewał na nasze konto odsetki w wysokości ponad 2 złotych. Następnego dnia odsetki liczone są znów od kwoty 20 000 zł.

tabelka.comperia.110214

Źródło: porównywarka Comperia.pl

 

A jeśli nie bierzesz codziennie?

Z drugiej strony mamy lokatę pracowitą z dzienną kapitalizacją odsetek oferowaną przez Bank BPH. Maksymalnie możemy ulokować na jednej lokacie 10 000 zł. Trzeba pamiętać, że zakładamy ją na z góry określony czas (np. 3 lub 6 miesięcy). Przy codziennej kapitalizacji odsetek każdego następnego dnia pieniądze pracują od wyższej kwoty. Zakładając, że lokujemy maksymalną kwotę, następnego dnia od założenia lokaty zapisuje się na naszej lokacie około złotówki. W kolejnym dniu kapitał, który jest inwestowany to już 10 001 zł. I z niego liczone są odsetki. Przy takim oprocentowaniu (nawet najwyższym przy lokacie rocznej limit mógłby spokojnie wynieść 18 000. Do tej kwoty wszystkie odsetki są zwolnione z podatku. Bank oferuje tak niskie – w tym wypadku oprocentowanie – bo w szczegółach produkty czytamy, że gdy zdecydujemy się zerwać lokatę przed jej zakończeniem będziemy mogli zabrać tylko jedną dziesiątą należnych odsetek. Określając więc limit na tak niskim poziomie, bank jakby „zmusza” nas do tego, żeby otwierać kilka „mniejszych lokat” niż jedną większą.

Szymon Ostrowski

www.comperia.pl