Co zmieni na rynku ubezpieczeniowym przejęcie spółek Aviva przez grupę Allianz?

Co zmieni na rynku ubezpieczeniowym przejęcie  spółek Aviva przez grupę Allianz?
Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. Źródło: Ubea.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przejęcie polskiego biznesu ubezpieczeniowego Avivy przez Grupę Allianz oznacza, że ten drugi ubezpieczyciel stanie się znaczącym graczem rynkowym, pisze Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto przypomnieć, że w okresie I kw. – III kw. 2020 r. TU Allianz Życie Polska S.A. pod względem składki przypisanej brutto polis z działu I zajmował dopiero dziewiąte miejsce z wynikiem na poziomie około 3,0%.

Po sfinalizowaniu opisywanej transakcji (przejęcia Aviva TUnŻ S.A.), spółka TU Allianz Życie Polska znajdzie się na drugiej pozycji w dziale I z wynikiem około 12,2%.

Przewaga PZU Życie (42,3%) nad resztą stawki nadal będzie niekwestionowana. Na miejscu numer dwa pojawi się jednak mocniejszy konkurent.

Czytaj także: Allianz kupuje spółki Avivy w Polsce za 2,5 mld euro; największa taka transakcja na naszym rynku ubezpieczeniowym

W przypadku działu II (ubezpieczenia majątkowe i pozostałe polisy osobowe), opisywana transakcja nie będzie skutkowała tak znaczącym zwiększeniem udziału rynkowego Grupy Allianz, bo Aviva TU Ogólnych S.A. zbiera około 1,2% składki przypisanej brutto.

Pozycja trzech liderów z rynkowego podium pozostanie jednak niezagrożona

Tym niemniej, TUiR Allianz Polska S.A. (obecnie szósty) dzięki przejęciu ubezpieczeniowego biznesu konkurenta może awansować na czwarte miejsce z wynikiem 5,4%.

Pozycja trzech liderów z rynkowego podium pozostanie jednak niezagrożona. Mowa o PZU SA (29,0% składki przypisanej brutto w I kw. – III kw. 2020 r.), STU Ergo Hestia SA (15,3%) oraz TUiR Warta S.A. (14,9%).

Czytaj także: Kolejne pogłoski o sprzedaży Avivy w Polsce