Co robić gdy kontrahent zalega z płatnościami?
Czy aby odzyskać swoje pieniądze potrzebne jest tylko upomnienie, czy też należy szybko wejść na drogę sądową? A także jak przebiega proces windykacyjny? Czy za należności przeterminowane należą się odsetki?
Na te i szereg innych pytań odpowiadają eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Przede wszystkim wyjaśniają czym są należności przeterminowane, czym jest windykacja i jakie są jej poszczególne etapy, jak wybrać firmę windykacyjną oraz jak chronić się przed nieuczciwymi kontrahentami.
Etapy windykacji
W dalszej części artykułu zatytułowanego „Windykacja, czyli jak postępować, gdy kontrahent spóźnia się z płatnością” autorzy piszą jak groźne dla firmy jest znalezienie się w sytuacji kiedy kontrahenci nie płacą jej na czas.
Eksperci wyróżniają trzy główne etapy windykacji: windykację miękką, postępowanie sądowe i postępowanie egzekucyjne. Wyjaśniają na czym te poszczególne etapy polegają.
A może faktoring?
Z artykułu można się dowiedzieć, że czasami bardziej opłaca się sprzedanie długu niż samodzielne dochodzenie należności.
Ważne jest także staranne obchodzenie się z dokumentacją związaną z płatnościami.
Eksperci Akademii Przedsiębiorcy doradzają jak na etapie rozpoczynania współpracy z kontrahentem zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami z opóźnieniami płatności. Doradzają także, kiedy warto skorzystać z faktoringu.