Co przyniesie samorządom uchylenie ustawy o NFI i ich prywatyzacji?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.250x7 lutego 2012 roku odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego podjęto zagadnienie ustawy o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji z dnia 30 kwietnia 1993 roku. Uznano, że ustawę należy uchylić, co przyniesie spore korzyści finansowe.

Analizy Rady Ministrów wskazują, że jeżeli zniknie również ulga w podatkach dochodowych, do budżetu państwa trafi rocznie około 3,2 mln zł, a o 0,9 mln zł zwiększy się budżet jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o NFI ma przestać obowiązywać z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znajduje się następujące wyjaśnienie: „Ta zmiana jest konieczna, ponieważ Program Powszechnej Prywatyzacji (PPP) został zakończony. Poza tym, zwolnienia podatkowe przyznane NFI (od momentu ich ustanowienia) straciły swoje uzasadnienie. Dzięki ulgom w podatkach Narodowe Fundusze Inwestycyjne są obecnie w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych spółek akcyjnych, co jest niezgodne z zasadą równego traktowania przedsiębiorców.”

Źródło: www.premier.gov.pl