Co dalej z reformą OFE? „Nie ma decyzji politycznych o powrocie do projektu”

Co dalej z reformą OFE? „Nie ma decyzji politycznych o powrocie do projektu”
Źródło: Newseria Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obecnie nie ma decyzji politycznych o powrocie do projektu ustawy przekształcającej OFE i nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda na czwartkowej konferencji na GPW.

„Z przyczyn skomplikowanych ustawa przekształcająca OFE nie została dowieziona do końca. Ten projekt przeszedł cały cykl uzgodnień komisji sejmowych i Rady Ministrów i okazało się, że mamy pandemię, niepewność na giełdach, w związku z czym nie wróciliśmy do niego. Nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment, gdyż dynamika w kwestii zgromadzonych tam aktywów jest poważna i decyzji politycznych, żeby wrócić do projektu nie ma” – powiedział Waldemar Buda.

Czytaj także: Wszystkie OFE w październiku na plusie, średnio zarobiły 6,1 proc.; które najwięcej?

To nie jest dobry moment na to, żeby robić te zmiany – mamy pandemię, wysoki poziom inflacji. Nie chcieliśmy się za to zabierać teraz, kiedy rynki finansowe są rozchwiane, aktywa niepewne. Raczej na ten moment, przynajmniej w perspektywie rocznej, nie wracalibyśmy do tego.

– dodał w kuluarach.

Czytaj także: Minister finansów: reforma OFE musi poczekać na ustawy podatkowe w ramach Polskiego Ładu >>>

W lutym 2021 r., po blisko roku od zawieszenia prac, do Sejmu wróciła dyskusja nad przekształceniem Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Projekt ustawy procedowano w niemal niezmienionej formie, jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się. Jak później informowano we wrześniu miał ruszyć proces legislacyjny nowego projektu ustawy. 

Źródło: PAP BIZNES