Citi Handlowy strategicznym partnerem Forum Nowoczesnego Samorządu
– Wykorzystanie środków z poprzedniej perspektywy wiązało się z dużym wysiłkiem finansowym po stronie samorządów. Z danych NBP wynika, że na przestrzeni ostatniej dekady należności Jednostek Samorządów Terytorialnych wobec banków wzrosły ponad trzykrotnie z poziomu 11 mld złotych do ponad 34 mld złotych, przy obecnej wartości depozytów na poziomie ponad 27 mld złotych. A do realizacji projektów w ramach nowej perspektywy unijnej samorządy będą potrzebować wkład własny, dlatego coraz więcej projektów będzie realizowanych we współpracy bankami, które dysponują zarówno kapitałem na finansowanie inwestycji jak i niezbędnym doświadczeniem – komentuje Marcin Murawski, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego w Citi Handlowy.
Citi Handlowy od lat z powodzeniem wspiera Jednostki Samorządu Terytorialnego, zarówno pod względem finansowym jak i operacyjnym. W ramach inicjatywy Citi for Cities propaguje innowacyjne projekty, których powodzenie czerpie z globalnego know-how.
– Najbliższe lata to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale również rozwijanie nowych technologii, innowacji i przedsiębiorczości. Kluczowe stanie się rozwijanie w projektów społecznych, które będę realizowane nie tylko w jednym samorządzie, ale w szerszej perspektywie, na rzecz wielu środowisk. Również na tej płaszczyźnie pomocne będzie wykorzystanie, szczególnie międzynarodowych doświadczeń partnerów bankowych. Zebrane „best practice”, które najlepiej sprawdzają się na całym świecie, mogą z powodzeniem pomóc wdrożyć w Polsce nawet najbardziej złożone technologicznie i organizacyjne przedsięwzięcia – dodaje Marcin Murawski.
O swoich doświadczeniach mówił również Mark C. Poloncarz, County Executive Hrabstwa Erie znajdującego się w stanie Nowy Jork, podczas specjalnej video konferencji, zorganizowanej na Forum Nowoczesnego Samorządu za sprawą współpracy amerykańskiego Citi i Citi Handlowy. – Wyzwania dla samorządów na całym świecie są podobne – przy zróżnicowanych wpływach z podatków musimy jak najlepiej realizować wszystkie cele dla społeczności lokalnych. Dlatego korzystamy również ze współpracy z prywatnymi partnerami. Dzięki Partnerstwu Publiczno Prywatnemu możemy pozyskiwać kapitał na inwestycje i osiągać niesamowite efekty, łącząc cele biznesowe i społeczne. Jednak należy pamiętać, że każda współpraca z podmiotem prywatnym oznacza utratę pełnej kontroli samorządu nad realizowanymi procesami – zauważał Mark C. Poloncarz.
To była już szósta edycja Forum Nowoczesnego Samorządu. W debatach brali udział prezydenci miast, burmistrzowie oraz osoby ściśle powiązane z funkcjonowaniem samorządów. Organizatorem wydarzenia jest Związek Banków Polskich.
Źródło: Bank Handlowy