Chiński sektor finansowy otwiera się na świat

Chiński sektor finansowy otwiera się na świat
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gubernator chińskiego banku centralnego podał harmonogram dalszego otwierania lokalnego sektora finansowego na świat. Na czym ma ono polegać? Można w nim wyróżnić sześć istotnych punktów.

#Chiny, jako #gospodarka będą chciały zachęcić inwestorów zagranicznych #LeszekSadkowski

Chiny, jako gospodarka będą chciały zachęcić inwestorów zagranicznych do szerszego wejścia w leasing finansowy, sektor motoryzacyjny, finanse konsumenckie i inne sektory jeszcze przed końcem bieżącego roku. Prezes centralnego banku Yi Gang podał, że polityka otwarcia nastąpi w sześciu kluczowych obszarach i to w ciagu kilku nadchodzących miesięcy:

Po pierwsze, ograniczenia kapitałowe dla zagranicznych banków i firm zarządzających aktywami finansowymi zostaną zniesione, przy równym traktowaniu instytucji krajowych i zagranicznych. Zagraniczne banki będą zatem mogły zakładać w Chinach oddziały i spółki zależne.

Po drugie, zagraniczne firmy będą mogły posiadać do 51 procent udziałów w spółkach joint venture dysponującymi papierami wartościowymi, funduszami, kontraktami terminowymi typu futures i ubezpieczeniami na życie – limit ten zostanie obniżony w ciągu trzech lat. Będzie to rzeczywisty przełom i realne otwarcie rynku finansowego Państwa Środka.

Po trzecie, wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne w papiery wartościowe nie będą wymagały posiadania co najmniej jednej firmy-brokera wśród lokalnych akcjonariuszy.

Po czwarte, dzienne limity operacyjne dla programów działających pomiędzy Chinami kontynentalnymi, a Hongkongem będą stopniowo (czterokrotnie) zwiększane od 1 maja br.

Po piąte, wykwalifikowani inwestorzy zagraniczni będą mogli działać na rynku chińskim jako agenci ubezpieczeniowi i rzeczoznawcy.

Oraz po szóste, zagraniczni brokerzy ubezpieczeniowi będą mieli takie same możliwości działania, jak ich chińscy odpowiednicy.

Prezes banku centralnego dodał, że otwarcie sektora finansowego powinno iść w parze z reformą budowania realnych kursów walutowych i procesem zwiększania ich wymienialności. A to może jakiś czas potrwać.

Działania te można podsumować jednym zdaniem – Chiny rzeczywiście i realnie zaczynają otwierać swój rynek na światowe finanse, a świat coraz bardziej się globalizuje.

Leszek Sadkowski