Chiński gigant rozpina polskie skrzydła

Chiński gigant rozpina polskie skrzydła
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coraz lepiej znany na naszym rynku chiński koncern Huawei nie zwalnia tempa. W ciągu zaledwie 3 ostatnich miesięcy ubiegłego roku zwiększył swój udział w polskim rynku smartfonów o 4 proc. do 27 proc. I zapowiada, że to wcale jeszcze nie koniec ekspansji.

Zamierzamy być największym producentem smartfonów z systemem Android #JeffersonZhang #Huawei

Jefferson Zhang dyrektor zarządzający Huawei BCG Polska nie ukrywa firmowych ambicji: – Zamierzamy być największym producentem smartfonów z systemem Android tak w Polsce, jak i na świecie. Przykładem tego jak szybko rozwijamy się w Polsce jest fakt, że jeszcze pare lat temu nikt nas nie znał. Dziś marka Huawei staje się powoli wyznacznikiem jakości, a wszystko to m. in. dzięki innowacjom, które stały się naszą siłą napędową. Chcemy dostarczać produkty najwyższej jakości i być z nią kojarzeni.

Z 8 do 27 proc. w ciągu 3 lat

I rzeczywiście, w ciągu ostatnich trzech lat firma zanotowała imponujący wzrost udziału w polskim rynku – z 8% w 2015 roku do 23% w roku ubiegłym i ponad 27 proc. na początku tego roku. Sukces możliwy był w dużej mierze dzięki nowej serii nazwanej Mate, co dało firmie wiodącą pozycję w szybko rosnącym segmencie smartfonów kosztujących powyżej 200 euro. Twarzą sukcesu był model Huawei Mate 10 lite – dzięki niemu, w segmencie 300-400 euro udział Huawei urósł do 53,6% z 8,9% rok wcześniej. Ale Huawei to nie tylko smartfony – Chińczycy są równie aktywni na rynku PC, które promują podobnie jak kiedyś robili to z tabletami. Na tym rynku wykroili sobie już prawie 30 proc. udziałów.

Polska – wasza rola wzrasta

Zhang podkreślił też rolę Polski w tym regionie Europy: – Oczywiście Chiny to dla nas największy i najważniejszy rynek ale w Europie Polska ma bardzo silną pozycję i podobnie jak Hiszpania daje nam ok. 2 proc. globalnych przychodów.  Mogę powiedzieć tak – wasza rola wzrasta nie tylko w planach naszej firmy ale także na globalnej mapie zainteresowania Chin światowymi inwestycjami.

Zhang dodał, że w kwietniu na polskim rynku pojawią się kolejne modele smartfonów Huawei. Firma stawia na Huawei P20 lite, który designem ma przypominać iPhone X.

Obecnie Huawei jest w Polsce numerem 2. Wyprzedził już Apple, ale wciąż ustępuje koreańskiemu Samsungowi. Z takim rozmachem jak obecnie firma z Shenzhen może jednak dość szybko wymienić obecnego lidera i to nie tylko w Polsce.

Leszek Sadkowski