Ceny prądu: podwyżek nie unikniemy, jak nie w tym roku, to w przyszłym?

Ceny prądu: podwyżek nie unikniemy, jak nie w tym roku, to w przyszłym?
Fot. stock.adobe.com/Björn Wylezich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie wiadomo, czy Unia Europejska zgodzi się na interwencję cenową rządu na rynku energii, jeśli zgodzi się, to duże podwyżki będą o rok później. Cała interwencja, przewidziana przez ustawę ws. cen prądu w 2019 r. będzie kosztowała 9 mld zł. O tyle mniej gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, samorządy mają zapłacić za energię elektryczną.

Cała interwencja, przewidziana przez ustawę ws. cen prądu w 2019 r. będzie kosztowała 9 mld zł #CenyPrądu #EnergiaElektryczna

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Koszty zostaną pokryte z budżetu państwa, czyli z podatków, które zapłaciliśmy. W cenach polskich produktów przez rok nie będzie więc zmian związanych ze zmianami kosztów energii, które mają miejsce w innych krajach. Zniekształci to rynek, a ustawa obowiązuje tylko przez rok, później trzeba się będzie dostosować do zmian, co może się okazać nie mniej bolesne.

– Ceny energii elektrycznej w UE coraz bardziej się wyrównują, to efekt zbliżania się miksów energetycznych różnych państw, które zaczynają produkować energię w coraz bardziej podobny sposób – mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

W Polsce wysokie stawki za energię

To nie dotyczy jednak Polski, która ma stawki za energię wyższe niż większość państwa w Europie. A miałaby jeszcze wyższe, co być może udało się powstrzymać.

– Jest to efekt tego, że mamy największy udział węgla kamiennego w miksie energetycznym, a na dodatek ograniczone możliwości importu – wyjaśnia ekspert.

Źródło: MarketNews24