Cena uprawnień do emisji CO2 (EUA) pod presją decyzji politycznych
Istotnym wydarzeniem minionego miesiąca, mającym wpływ na wycenę uprawnień do emisji CO2, był szczyt klimatyczny COP19 odbywający się w Warszawie w dniach 11 - 23 listopada. W pierwszych dniach trwania szczytu inwestorzy byli umiarkowanymi optymistami, a uprawnienia EUA zyskiwały na wartości.
Jednak ostatecznie zgodnie z oczekiwaniami rynku nie doszło na konferencji do wystarczającego porozumienia, które miałoby znamiona protokołu post – Kioto. Wartość uprawnień poddana była ostatecznie lekkiej deprecjacji. Podczas całego miesiąca ceny transakcyjne uprawnień EUA na londyńskiej giełdzie ICE oscylowały w przedziale 4,33 – 4,99 EUR, a średnia cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla obniżyła się o 5,23 %.
Kolejny raz najważniejsze wiążące decyzje oraz deklaracje zostawiono na kolejną konferencję COP20, która odbędzie się w stolicy Peru, Limie.
Rynek CO2 w dalszym ciągu cechuje dość duża niepewność, a zarazem zmienność. Wpływ na to ma interwencja na rynku carbon oraz proces przyznawania darmowych uprawnień. Jedną z przyczyn przeciągania się procesu alokacji darmowych uprawnień do emisji CO2 jest brak wypełnienia wiążących warunków przez państwa członkowskie UE. Dotychczas zalewie kilka państw jest bliskich sfinalizowania tego procesu.
Tematem numer jeden na rynku CO2 w tym miesiącu było głosowanie Parlamentu Europejskiego wyrażające zgodę na zamrożenie(backloading) na rynku 900 mln uprawnień do emisji CO2. Co zostało ostatecznie 10 grudnia przegłosowane. Rynek dyskontował ten scenariusz od początku bieżącego miesiąca. Nie bez znaczenia dla rynku CO2 ma utworzenie niemieckiego rządu oraz wygląd porozumienia koalicyjnego. Silny rząd z mocnym mandatem parlamentarnym ostatecznie będzie mógł narzucić własną koncepcję rozwoju rynku Odnawialnych Źródeł Energii, a zarazem rynku CO2 dla całej osłabionej po kryzysie fiskalnym Unii Europejskiej.
Patrząc na przebieg ostatnich wydarzeń i przy założeniu braku nie oczekiwanych negatywnych informacji możemy się spodziewać dalszego wzrostu wartości uprawnień do emisji CO2. Od początku grudnia na wykresie ukształtował się silny trend wzrostowy w którym to uprawnienia zyskały na wartości ponad 15 proc. W konsekwencji wzrostów test poziomu oporu 5,50 EUR wyznaczony w październiku wydaje się możliwy. W przypadku napływu nowych niekorzystnych informacji i spadków cen silne wsparcie znajduje się na poziomie 4,28 EUR.
Łukasz Kowalczuk
specjalista rynku CFD i Forex
City Index