CEE Equity Partners inwestuje w BKF University of Applied Sciences w Budapeszcie
.
- Fundusz CEE Equity Partners, zarządzający łącznie 500 mln USD, nabył pakiet większościowy udziałów w BKF University of Applied Sciences w Budapeszcie - wiodącej prywatnej placówki edukacji wyższej na Węgrzech.
- Transakcja jest pierwszą większą inwestycją PE w szkolnictwie wyższym wyższej w regionie.
- Dawni i nowi właściciele BKF połączyli siły w celu wdrożenia strategii dalszego rozwoju tego czołowego regionalnego prywatnego uniwersytetu.
Zakup kontrolnego pakietu na Węgrzech to trzecia transakcja przeprowadzona przez CEE Equity Partners (doradca China CEE Investment Co-operation Fund) w 2014 r. (dwie pierwsze miały miejsce w Polsce – objęcie mniejszościowego pakietu w Polnergii oraz joint venture we współpracy z Enlight Renewable Energy Ltd, które ma zbudować 3 farmy wiatrowe). Przejęcie pakietu kontrolnego uniwersytetu ma na celu pomoc BKF, który kształci 7000 studentów, w rozwoju zarówno na Węgrzech jak i poza granicami kraju poprzez:
- wprowadzenie szeregu nowych programów w obszarach nauki objętych programem BKF jak i nowych dziedzinach,
- wzmocnienie angielskich programów językowych,
- zwiększenie liczby zagranicznych studentów,
- międzynarodowe przejęcia.
„Po latach stabilnego rozwoju BKF osiągnął etap, na którym dalszy dynamiczny wzrost wymaga znacznego dodatkowego kapitału. CEE Equity Partners jest pod tym względem odpowiednim partnerem. Osiągnęliśmy z inwestorem pełną zgodę w kwestii strategii naszego rozwoju, którą chcemy wdrożyć przy udziale obecnego zarządu i personelu” – powiedział założyciel BKF Árpád Herbst, który będzie nadal aktywnie uczestniczył w tworzeniu i rozwoju strategii uniwersytetu.
CEE Equity Partners dostrzega znaczny potencjał rozwoju BKF. „Jesteśmy pewni, że dzięki współpracy osiągniemy pozycję regionalnego rynkowego lidera w sektorze prywatnej edukacji wyższej, co będzie miało odpowiednie przełożenie na wartość biznesową” – powiedział Tamás Szalai, partner CEE Equity Partners „Nasz wkład obejmuje nie tylko kapitał, ale także naszą regionalną sieć, która ułatwi przejęcia w regionie„.
87% absolwentów BKF znajduje zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy od ukończenia studiów, z czego 84% w obszarze, którego dotyczyły studia. Zgodnie z wyjątkowym programem szkoleniowym BKF, najważniejszym czynnikiem są wymagania pracodawcy, dzięki czemu zapotrzebowanie na Węgrzech na naukę na tym uniwersytecie stale rośnie. „Zamierzamy utrzymać nasze wysokie standardy oraz zainicjować programy w popularnych dziedzinach takich jak finanse czy księgowość, które właśnie rozpoczynamy” – dodaje rektor BKF, László Vass. „Na dłuższą metę jest to możliwe tylko dzięki sukcesowi finansowemu i tu właśnie BKF jest tak naprawdę wyjątkowy„.
Źródło: CEE Equity Partners
China-CEE Fund