Bydgoszcz: nowy system biletowy oparty na technologii zbliżeniowej w komunikacji miejskiej

Bydgoszcz: nowy system biletowy oparty na technologii zbliżeniowej w komunikacji miejskiej
Fot. stock.adobe.com/CCat82
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bydgoszcz wdrożyła dziś system biletowy w transporcie publicznym, oparty na technologii zbliżeniowej, podały First Data Polska, która będzie rozliczać opłaty za przejazd. Dostawcą całego rozwiązania typu "open payment" jest Mennica Polska.

#Bydgoszcz jest drugim po Wrocławiu miastem w Polsce z bezgotówkowym systemem biletowym w komunikacji miejskiej obejmującym całe miasto #PłatnościZbliżeniowe @BydgoszczPL

„Bydgoszcz stawia na komunikację publiczną. W ramach realizowanych inwestycji drogowych powstają specjalnie wydzielone buspasy, trwa dostawa 21 nowoczesnych tramwajów Swing, w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę na 11 nowych autobusów, które wyjadą na drogi wiosną przyszłego roku. Przygotowujemy się do pozyskania pierwszych elektrobusów. Wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To korzyści i duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z transportu publicznego oraz dla turystów” – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, cytowany w komunikacie.

Bydgoszcz jest drugim po Wrocławiu miastem w Polsce z bezgotówkowym systemem biletowym w komunikacji miejskiej obejmującym całe miasto. Podobne rozwiązania działają np. we Wrocławiu, Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie, podkreślono w materiale.

„Dzięki nowemu systemowi wystarczy wybrać rodzaj opłaty za przejazd na ekranie biletomatu pokładowego i zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet kartonikowy. Zaszyfrowane informacje trafiają do First Data Polska, która autoryzuje i rozlicza płatność. To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa” – wyjaśniono w komunikacie.

Drugi taki system w Polsce

Wdrożenie bydgoskie to drugi system w Polsce typu „open payment” działający we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Jego operatorem i twórcą jest Mennica Polska, która ponownie wybrała na agenta rozliczeniowego First Data Polska.

„First Data to zaufany partner, posiadający najbezpieczniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania płatnicze dla transportu w Polsce. Nasza współpraca przyniosła znakomite efekty we Wrocławiu. Jestem przekonany, że podobnie będzie w przypadku Bydgoszczy” – powiedział dyrektor działu handlowego płatności elektronicznych Mennica Polska Jacek Sieński, cytowany w komunikacie.

„Bardzo się cieszę, że razem z Mennicą Polską, Visą i Mastercard przyczyniamy się do wcielania w życie idei smart city w polskich miastach. Bydgoszcz zyskała wygodny system biletowy dla pasażerów z Polski i zagranicy, który pozwala także na integrację z innymi opłatami za usługi miejskie, np. za parkingi” – dodał prezes First Data Polska Krzysztof Polończyk.

308 nowych biletomatów pokładowych

W Bydgoszczy do końca października br. zainstalowanych zostanie 308 nowych biletomatów pokładowych z funkcją płatności metodą zbliżeniową.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy podał w odrębnym komunikacie, że nowy system zacznie działać w nocy z wtorku na środę (z 9 na 10 października). „Oczywiście, w dalszym ciągu będą obowiązywały pozostałe formy opłaty za przejazd, czyli tradycyjny bilet papierowy, jak również Bydgoska Karta Miejska” – podkreślono w informacji.

Podobny bezgotówkowy system biletowy jest testowany w ramach pilotażu w Gdańsku na liniach 110 i 210 kursujących na lotnisko.

 

Źródło: ISBnews