Budowę polskiej elektrowni jądrowej sfinansuje PFR?

Budowę polskiej elektrowni jądrowej sfinansuje PFR?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) jest otwarty na finansowanie kolejnych projektów energetycznych i gotowy rozmawiać o zaangażowaniu w finansowanie polskiej elektrowni jądrowej, poinformował prezes Paweł Borys.

#PawełBorys: #PFR jest otwarty na finansowanie kolejnych projektów energetycznych i gotowy rozmawiać o zaangażowaniu w finansowanie polskiej elektrowni jądrowej #energetyka @Grupa_PFR

– Mam nadzieję, że stworzyliśmy nowy model finansowania inwestycji. Zapraszamy inne spółki energetyczne, żeby z funduszy PFR korzystali, bo nie tak łatwo jest na rynkach finansowo-bankowych znaleźć tak długoterminowe finansowanie – powiedział Borys podczas konferencji prasowej w sprawie finansowania dla Elektrowni Jaworzno III.

Zapytany o potencjalne finansowanie budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka, powiedział, że fundusz gotów jest wesprzeć także te inwestycję, kiedy już zapadnie decyzja w jej sprawie.

PFR nie wyklucza też zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej.

– Rząd polski i zaangażowane spółki są przed finalnymi decyzjami. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to oczywiście tak. Zakładamy, że PFR powstał między innymi po to, żeby finansować tego typu ważne projekty, o długim horyzoncie zwrotu – wskazał prezes.

– Deklaracja gotowości ze strony pana prezesa mnie cieszy. Mam nadzieję, że to się powinno rozwiązać w najbliższym czasie. Szukamy takiego rozwiązania, które pozwoli zbudować przynajmniej 3 bloki gdzieś w okolicach 2040-2045 roku – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W połowie miesiąca Tchórzewski szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł. Wcześniej w tym miesiącu mówił, że ma nadzieję na rozstrzygnięcie sprawy budowy elektrowni jądrowej w marcu. Podkreślał, że elektrownia taka jest zeroemisyjna, a najnowsze technologie są bezpieczne.

Źródło: ISBnews