Budowa elektrowni jądrowej w Polsce: poważne opóźnienia po stronie inwestora
Spółka PGE EJ jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada obecnie 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a KGHM, Tauron i Enea po 10 proc. udziałów w spółce.
Udziałowcy spółki PGE EJ 1 – PGE, KGHM, Enea i Tauron – podpisali w październiku list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w firmie na rzecz Skarbu Państwa.
Czytaj także: Budowa elektrowni jądrowej: Polska podpisała atomową umowę z USA >>>
Wystąpiły poważne opóźnienia w realizacji harmonogramu przedstawionego przez Inwestora w Programie PEJ po stronie inwestora.
„Żadne z przewidzianych do realizacji w objętym sprawdzaniem terminie działań nie zostało wykonane zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz upływem czasu objętym sprawozdaniem” – ocenia resort klimatu w sprawozdaniu z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej za lata 2016-2019.
„Dalsza realizacja Programu PEJ wymaga zdynamizowania jego realizacji”
„Z uwagi na stwierdzone opóźnienia, dalsza realizacja Programu PEJ wymaga zdynamizowania jego realizacji. Do tego niezbędne jest jednak podjęcie decyzji przesądzającej o rozwoju energetyki jądrowej. Działania MK powinny być ukierunkowane na ten cel” – napisano.
Ministerstwo Klimatu podaje, że po jej podjęciu należy przeanalizować obecny system wdrażania projektu i dokonać zmian w sposobie jego realizacji, szczególnie po stronie inwestora.