Brokerzy ubezpieczeniowi coraz więcej zarabiają na prowizjach

Brokerzy ubezpieczeniowi coraz więcej zarabiają na prowizjach
Fot. stock.adobe.com/Witthaya
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spadły spadki ulokowane przez brokerów w zakładach ubezpieczeń, ale prowizje brokerów urosły – wynika z opublikowanego na początku grudnia raportu KNF o stanie rynku brokerskiego w 2017 roku

Łukasz Zoń: w 2017 r. większość nowych zezwoleń na prowadzenie działalności brokerskiej zostało wydanych osobom fizycznym, a nie prawnym @uknf @PIU_org_pl

Dochody brokerów ze  sprzedaży ubezpieczeń w 2017 r. osiągnęły poziom 1,2 mld zł. Rok wcześniej  było to 1,14 mld zł, a w 2015 r. 1,05 mld zł.

Mniej składek

Brokerzy działają w imieniu i na rzecz klientów, ale są wynagradzani przez zakłady ubezpieczeń i otrzymują prowizję od składki ulokowanej w zakładach ubezpieczeń. Prowizja ta nazywana jest kurtażem. Średnia prowizja przypadająca na brokera w 2017 r. wyniosła 9 proc. wysokości ulokowanej składki w ubezpieczeniach na życie  oraz 18 proc. w ubezpieczeniach majątkowych.

Prowizje pośredników urosły pomimo tego, że składek w zakładach  ubezpieczeń ulokowali oni mniej niż rok wcześniej: w sumie w 2017 r. było to 7,1 mld zł (w 2016 r. było to 7,6 mld zł), w tym 2,2 mld zł ulokowanych składek w ubezpieczeniach na życie i 9 mld zł ulokowanych składek w majątku.

Rośnie liczba brokerów

Liczba brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych także systematycznie wzrasta. Na koniec 2017 r. działało w Polsce prawie 1,5 tys. osób fizycznych i prawnych prowadzących te typy działalności, to o 3,7 proc. więcej niż w 2016 r.

– Rosnąca nieustająco liczba podmiotów prowadzących działalność brokerską świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują i chętnie korzystają z pomocy brokerów w ocenie ryzyk biznesowych i zakupie ubezpieczeń chroniących przed nimi – mówi Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Usługi świadczone przez brokerów doceniają również zakłady ubezpieczeń, co potwierdza stały wzrost wartości wypłacanych prowizji, mimo że wysokość ulokowanej przez brokerów składki nieznacznie zmalała w stosunku do roku poprzedniego.

– W przeciwieństwie do roku poprzedniego, w 2017 r. większość nowych zezwoleń na prowadzenie działalności brokerskiej zostało wydanych osobom fizycznym, a nie prawnym. Świadczy to o rosnącej popularności zawodu – zauważa Łukasz Zoń.