BOŚ i KAPE razem dla OZE w szkołach
Bank w celu umożliwienia sfinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach szkół i terenach przyszkolnych zapewni specjalne kredytowanie. Środki te będą mogły być wykorzystane przez JST do bezpośredniego sfinansowania instalacji fotowoltaicznych. Preferencyjne kredyty będzie można wykorzystać do realizacji takich inwestycji przy współpracy z KAPE w formule ESCO (Energy Saving Company), polegającej na spłacie zadłużenia z oszczędności w zużyciu energii po zrealizowaniu inwestycji.
BOŚ od 29 lat specjalizuje się w finansowaniu projektów wspierających ochronę środowiska
„Bank Ochrony Środowiska jest polskim ekobankiem, który od 29 lat specjalizuje się w finansowaniu projektów wspierających ochronę środowiska, będąc jednym z głównych źródeł finansowania inwestycji proekologicznych w kraju. Sfinansowane przez BOŚ S.A. instalacje odnawialnych źródeł energii w postaci farm wiatrowych mają istotny – 20% udział w krajowej produkcji czystej energii. Od 2019 roku proponujemy gminom finansowe wsparcie w realizacji działań komplementarnych z rządowym programem „Czyste Powietrze”, w tym w termomodernizacji i wymianie systemów ogrzewania na ekologiczne. Nawiązanie współpracy z KAPE to kolejna inicjatywa wpisująca się w rządowe projekty zmierzające do podniesienia efektywności energetycznej i poprawy jakości życia Polaków poprzez dbałość o środowisko naturalne. Wierzymy, że przyniesie ona znakomite efekty, nie tylko finansowe dla szkół, ale również ekologiczne i edukacyjne dla całych społeczności” – powiedział Bogusław Białowąs, prezes BOŚ.
Czytaj także: Kredyty i wsparcie dla samorządów oraz firm na ekoinwestycje >>>
KAPE przeprowadzi analizy opłacalności omawianych przedsięwzięć, uwzględniając formułę rozliczeń inwestycji w formule „ESCO”. Będzie również świadczyć usługi dotyczące monitorowania zużycia energii w szkołach i innych obiektach należących do JST.
„Cieszymy się, że tak proekologiczny bank zdecydował się na współpracę właśnie z nami. Nasze wieloletnie doświadczenie w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii będzie mogło być wykorzystane w najlepszy sposób do zmniejszenia kosztów za media i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co jest zgodne z polityką klimatyczną Polski i UE. Panele fotowoltaiczne na dachach szkół to także doskonałe praktyczne podejście do zaszczepienia świadomości ekologicznej u najmłodszych obywateli RP. Do kompleksowej obsługi tej współpracy pomiędzy BOŚ, KAPE i JST proponujemy również wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania „KAPE monitoring” do monitorowania zużycia energii w budynkach szkolnych” – powiedział Radosław Rasała, prezes KAPE S.A.