BLIK przejmuje VIAMO, słowacką platformę płatności mobilnych

BLIK przejmuje VIAMO, słowacką platformę płatności mobilnych
Fot. BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych BLIK, podpisał umowę zakupu 100 proc. udziałów słowackiej firmy VIAMO – dostawcy usług płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw.

Akwizycja technologicznej spółki z Bratysławy oznacza dla BLIKA ważny krok w międzynarodowym rozwoju.

Polski Standard Płatności, operator BLIKA, poza poszerzaniem gamy produktów na polskim rynku, realizuje plan zagranicznej ekspansji. Chce w ten sposób wykorzystać swój unikalny know-how i istniejącą w wielu krajach lukę w zakresie lokalnych systemów płatności skoncentrowanych na obsłudze szybko rosnącego segmentu e-commerce.

Czytaj także: BLIK: blisko 300 mln transakcji w II kw. 2022 roku; wkrótce pilotaż płatności odroczonych >>>

Upowszechnienie BLIKA jako wszechstronnego systemu płatności na polskim rynku stało się już faktem.

Dziś z tego rozwiązania aktywnie korzysta ponad 11,3 mln użytkowników i z każdym kolejnym kwartałem ta liczba rośnie. Zdobyliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy wykorzystać również do rozwoju poza granicami naszego kraju. Już dwa lata temu zaczęliśmy nawiązywać partnerstwa z globalnymi dostawcami usług płatniczych. Akwizycja słowackiej spółki VIAMO to kolejny ważny etap naszej historii, który wzmocni naszą pozycję w regionie. Widzimy ogromny potencjał tego rynku, szczególnie w kontekście naszych planów działania w całej strefie euro – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

VIAMO ma status instytucji płatniczej

VIAMO działa na rynku słowackim od 2013 r. Spółka ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności dla biznesu oparte o kody QR i linki płatnicze. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Obecnie ściśle współpracuje z 2 bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

– Cały czas się rozwijamy i nawiązujemy partnerstwa, które przyciągają do naszej usługi coraz więcej użytkowników. Już teraz z naszych aplikacji i usług korzysta blisko 300 tys. użytkowników. Mamy jednak apetyt na więcej i chcemy zwiększać skalę naszego działania. Nie mamy więc wątpliwości, że unikalne i poparte wieloma sukcesami kompetencje BLIKA, szczególnie w zakresie e-commerce, jak również wsparcie kapitałowe tej spółki, znacząco uatrakcyjnią ofertę VIAMO na rynku słowackim i pozwolą na ekspansję w innych krajach strefy euro. Zyskaliśmy właśnie solidnego partnera, który posiadając odpowiedni know-how i rozumiejąc specyfikę naszego biznesu, pomoże nam wypłynąć na szerokie wody – mówi Lubo Požgay, CEO, VIAMO, a.s.

Umowa kupna udziałów VIAMO, która została podpisana w Warszawie w dniu 11 sierpnia 2022 r. wejdzie w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS). Strony nie ujawniają wartości transakcji.