Biznes i nauka razem po unijne pieniądze

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

goralski.tadeusz.01.150x225W nowych, dostępnych właśnie unijnych funduszach ponadregionalnych coraz większą wagę przywiązuje się do projektów innowacyjnych. Jednocześnie pojawia się na rynku coraz więcej młodych firm, tak zwanych "start-upów", które nie zawsze mają świeże pomysły na biznes. Instytucje finansowe mają coraz więcej wątpliwości, czy te pomysły na pewno da się zrealizować.

Decyzje o udzieleniu finansowania coraz częściej uzależniają od poparcia idei badaniami, najlepiej renomowanych uczelni. Do wniosków potrzebne jest bowiem dołączenie opinii o innowacyjności, które wystawiają uczelnie wyższe i jednostki naukowo- badawcze. To wszystko sprawia, że ta współpraca biznesu i nauki zacieśnia się.

Takie współdziałanie jest korzystne nie tylko dla przedsiębiorców, ale staje się powoli koniecznością dla samych uczelni. Muszą one się dzielić wynikami swoich badań i sprzedawać je, by móc rozwijać się w warunkach niżu demograficznego. Już teraz same zaczynają zabiegać o sponsorów w instytucjach biznesowych. Te z kolei zaczęły doceniać współpracę z instytucjami badawczymi pod koniec perspektywy unijnej 2007-2013, kiedy w większości aplikacji okazało się, że niezbędne jest wsparcie nauki. A im lepsza uczelnia, tym więcej punktów w ubieganiu się o dofinansowanie.

Współpraca świata nauki i biznesu oraz obserwowany dziś wzrost zainteresowania funduszami ponadregionalnymi owocują wzrostem liczby klastrów. Przed 2011 rokiem było kilkaset takich porozumień (wspólnot) korporacyjnych. W 2012 roku było ich już ponad 2 tysiące. Nowy klaster może otrzymać nawet do 2 milionów złotych na uruchomienie działalności. Powinien on zrzeszać nie mniej niż 10 podmiotów: najlepiej kilka dużych i małych firm, organizację non-profit z otoczenia biznesu, na przykład izbę gospodarcza i co najważniejsze – jednostkę badawczo-rozwojową, najlepiej o statucie akademickim. Innowacyjne rozwiązania w biznesie, oraz tworzenie klastrów to wszystko w dużej mierze jest motorem napędzającym polski biznes i naukę.

Tadeusz Góralski
prezes
Quality All Development Grupa Kapitałowa S.A.