Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego Brokerem Roku 2021

Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego Brokerem Roku 2021
Fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego zdobyło najważniejszą nagrodę na polskim rynku kapitałowym - Brokera Roku. Nagroda została przyznana po raz piąty z rzędu co jest rekordem w historii zestawienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Broker Roku to najważniejsze z trzech wyróżnień, jakimi GPW nagrodziła Biuro Maklerskie w tegorocznej edycji rankingu.

W ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2021 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uhonorowała Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego statuetką Broker Roku 2021. To już piąty rok z rzędu, kiedy główna nagroda GPW trafia do Biura Maklerskiego PKO. W czasie uroczystej gali zostało ono nagrodzone również w kategorii „Główny rynek” za najwyższy (niemal 81,6 mld zł) udział w obrotach sesyjnych i pakietowych akcjami na Głównym Rynku oraz w kategorii „Catalyst” za najwyższy (ponad 2,5 mld zł) udział w obrotach obligacjami na tym rynku.

Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego zwiększa udziały we wszystkich segmentach działalności i umacnia pozycję brokera pierwszego wyboru na polskim rynku.

– Jesteśmy dumni z tego, że nasz rozwój jest systematyczny, a sukcesy powtarzalne. Już po raz piąty z rzędu zostaliśmy nagrodzeni statuetką Brokera Roku i kolejny raz odnotowaliśmy najwyższe udziały w obrotach sesyjnych i pakietowych akcjami na Głównym Rynku oraz obligacjami na rynku Catalyst. Dziękuję wszystkim pracownikom biura, dzięki którym osiągamy tak znakomite wyniki i przyczyniamy się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego – mówi Bożena Kłopotowska, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Giełda Papierów Wartościowych przyznała statuetkę Brokera Roku 2021 za najwyższą wartość obrotu w transakcjach sesyjnych i pakietowych na akcjach z Głównego Rynku oraz NewConnect, obligacjach skarbowych i nieskarbowych z rynku regulowanego oraz ASO GPW i BondSpot.

W 2021 roku wartość obrotów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego wyniosła 81,6 mld zł, co stanowiło 12,3 proc. obrotów całego rynku. Biuro miało też mocną pozycję pod względem aktywności na rynku pierwotnym z łączną wartością transakcji IPO, SPO i ABB na poziomie ponad 10 mld zł. Ubiegłoroczny wyniki finansowy biura był rekordowy w jego historii (ponad 75 proc. wzrost w stosunku do 2019 roku). System transakcyjny PKO Supermakler był modernizowany i wzbogacony o nowe funkcje np. zintegrowane wykresy z analizą techniczną i czytelne prezentowanie informacji o nadchodzących dywidendach ze spółek, posiadanych przez klientów.

Wszyscy nagrodzeni

Nagrody przyznano w kategoriach:

Nagrody GPW na Głównym Rynku akcji:

 • Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego – za najwyższy udział członka giełdy w obrotach sesyjnych akcjami na Głównym Rynku w 2021 r.
 • Beta Securities Poland S.A. – za największe zaangażowanie w rozwój rynku ETF w Polsce
  w 2021 r.
 • Raiffeisen Centrobank AG – za największą liczbę wprowadzonych certyfikatów strukturyzowanych w 2021 r. 
 • Trigon Dom Maklerski S.A. – za przeprowadzenie największej liczby ofert pierwotnych
  na rynku regulowanym w 2021 r.
 • PEPCO GROUP N.V. – za największą wartość oferty pierwotnej spółki debiutującej w 2021 r. 

Nagrody GPW na NewConnect:

 • Biuro Maklerskie mBanku – za najwyższy udział w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect w 2021 r.
 • GAMIVO S.A – za największą wartość oferty spółki debiutującej na rynku NewConnect
  w 2021 r.

Nagrody GPW na Catalyst:

 • Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego – za najwyższy udział w obrotach obligacjami na rynku Catalyst w 2021 r.
 • INPOST SOCIÉTÉ ANONYME – za największą wartość oferty obligacji spółki debiutującej
  w 2021 r.
 • PKN Orlen S.A. – za największą emisję zielonych obligacji w 2021 r.

Nagrody GPW na rynku instrumentów pochodnych: 

 • Erste Securities Polska S.A. -za najwyższy udział w wolumenie obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi na rachunek klienta w 2021 r.
 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – za najwyższą aktywność na rynku kontraktów terminowych w 2021 r.

Nagrody GPW dla dystrybutorów informacji:

 • Bank Pekao S.A. – za najszerszy zakres wykorzystywania danych czasu rzeczywistego GK GPW (dane GPW, BondSpot i stawki referencyjne WIBOR/WIBID) w różnego typu aplikacjach
 • Analizy Online – nagroda dla pierwszego krajowego dystrybutora danych przetworzonych

Animator Roku 2021 – rynek kasowy:

 • Santander Bank Polska S.A. – za największą liczbę typów instrumentów finansowych animowanych na rynku kasowym oraz dla najbardziej wszechstronnego animatora na rynku kasowym

Animator Roku 2021 – rynek terminowy:

 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – za największą liczbę animowanych typów intstrumentów bazowych na rynku kontraktów terminowych

Broker Roku 2021:

 • Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego – za najwyższą wartość obrotu w transakcjach sesyjnych i pakietowych na akcjach z Głównego Rynku oraz NewConnect, obligacjach skarbowych i nieskarbowych z rynku regulowanego oraz ASO GPW i BondSpot, a także za wspomaganie płynności na największej liczbie klas aktywów notowanych na GPW w 2021 r.

Nagrody BondSpot:

 • Bank Handlowy w Warszawie S.A. – lider rynku kasowego Treasury BondSpot Poland
 • ING Bank Śląski S.A. – lider rynku transakcji warunkowych Treasury BondSpot Poland
 • mBank S.A. – lider market makingu na rynku Treasury BondSpot Poland

Nagrody GPW Benchmark:

 • mBank Hipoteczny S.A. – za promocję wskaźników i indeksów w ramach rozwoju rynku listów zastawnych oraz nowoczesnych form finansowania nieruchomości
 • AgioFunds TFI S.A. – za promocję wskaźników i indeksów w ramach rozwoju oferty w zakresie zarządzania pasywnego funduszy inwestycyjnych

Po roku przerwy spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią, Podsumowanie Roku Giełdowego 2021 wróciło na Salę Notowań GPW. Liderów rynku kapitałowego nagradzali przedstawiciele warszawskiej giełdy: Marek Dietl – Prezes Zarządu GPW oraz Izabela Olszewska i Piotr Borowski – Członkowie Zarządu GPW, a także Mariusz Bieńkowski – Prezes Zarządu BondSpot oraz Zbigniew Minda – Prezes Zarządu GPW Benchmark. Wyróżnili oni instytucje, które w minionym roku osiągnęły najlepsze wyniki i w widoczny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

– W 2021 r. wciąż były odczuwalne skutki pandemii, które stymulowały wyjątkową zmienność na globalnych rynkach finansowych. Czynnikami, które wpłynęły na wzrost optymizmu wśród krajowych inwestorów, były z pewnością zarówno dane gospodarcze wskazujące, że polska i światowa gospodarka wychodzą z kryzysu, jak i spadek bezrobocia oraz wzrost wydatków konsumenckich. Niezmiernie cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie inwestorów rynkiem kapitałowym. Potwierdzeniem tego trendu jest wzrost liczby rachunków inwestycyjnych o blisko 45 tysiące i znaczący udział inwestorów indywidualnych w obrotach, który w ubiegłym roku wyniósł 22 procent w obrotach akcjami na Głównym Rynku oraz 88 procent w obrotach akcjami na NewConnect – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Organizatorem Gali Podsumowania Roku Giełdowego 2021 była GPW wraz z partnerami: KDPW, BondSpot oraz GPW Benchmark.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych / GPW