Billon: blisko 4 mln zł z NCBR na rozwój technologii blockchain

Billon: blisko 4 mln zł z NCBR na rozwój technologii blockchain
Fot. stock.adobe.com/sdecoret
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Billon otrzymał prawie 4 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój. Pozyskane środki zamierza przeznaczyć na badania przemysłowe i prace rozwojowe technologii permissioned blockchain.

Technologia opracowana przez #Billon jest używana w Polsce i Wielkiej Brytanii do przekazywania tzw. pieniądza elektronicznego #NCBR #blockchain @BillonGroup @NCBR_pl

Technologia opracowana przez Billon jest używana w Polsce i Wielkiej Brytanii do przekazywania tzw. pieniądza elektronicznego, cyfrowego odpowiednika gotówki. Nie jest on kryptowalutą (jak np. Bitcoin), ale walutą narodową, emitowaną przez banki. Zgodnie z unijną dyrektywa PSD2, pieniądz elektroniczny stanowi pełnoprawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej, podkreślono w komunikacie.

PSD2 ułatwia życie osobom wykluczonym ekonomicznie

„PSD2 ułatwia życie osobom wykluczonym ekonomicznie, albowiem nawet nie posiadając konta czy karty kredytowej, mogą przyjmować wynagrodzenia w formie cyfrowej za pracę tymczasową lub nieregularną. W docenionym przez NCBiR rozwiązaniu wykorzystaliśmy technologię blockchain do spełnienia ludzkiej potrzeby bycia docenionym” – powiedział współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon Robert Kałuża, cytowany w komunikacie.

Nagrody pieniądzem elektronicznym opartym na blockchainie Billon mogą być wypłacane, szczególnie w małych kwotach, od razu po wykonaniu zadania. Spółka prowadzi obecnie rozmowy z firmami z sektora ubezpieczeniowego, zainteresowanymi wdrożeniem innowacyjnego systemu nagradzania.

Z technologii Billon korzysta już Philip Morris, wypłacając nagrody motywacyjne swoim partnerom handlowym. Coca-Cola testowała również to rozwiązanie w programie motywowania właścicieli lokali gastronomicznych i sklepów za odpowiednio wysoką sprzedaż napojów, podano także.

Kolejna kwota dofinansowania

Pozyskana kwota prawie 4 mln zł to trzecie dofinansowanie, jakie Billon otrzymał z NCBR. W listopadzie firma dostała 4,5 mln zł, również w ramach programu Inteligentny Rozwój, na rozwój swojej technologii blockchain. Wcześniej Billonowi zostały także przyznane 2 mln euro z programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 za rewolucyjny potencjał wykorzystania tej technologii do bezpośrednich płatności. Ostatnio spółka otrzymała 75 tys. USD z programu 2018 VC FinTech Accelerator, sponsorowanego przez FIS – światowego lidera w dziedzinie przetwarzania płatności, oprogramowania finansowego i rozwiązań bankowych.

„Granty i dofinansowania pochodzące od takich instytucji jak NCBR są kluczowe w rozwoju innowacyjnych firm technologicznych, ponieważ umożliwiają nawet małym zespołom rzucić wyzwanie dużym rynkowym graczom. Książkowym przykładem takiej innowacji, gdzie zainwestowane środki się zwrócą, jest blockchain. Ta technologia usprawnia wiele obszarów życia, począwszy od finansów, skończywszy na komunikacji” – podkreślił Kałuża.

Współpraca z BIK

Spółka podała, że ostatnie miesiące stały pod znakiem jej dynamicznego rozwoju – w kwietniu nawiązała współpracę z Biurem Informacji Kredytowej mającą na celu wprowadzenie – nie tylko w instytucjach finansowych – technologii do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku informacji. Zapisywaniem dokumentów na blockchainie interesuje się też spółka Mitsui Knowledge Industry, która będzie poszukiwała zastosowań technologii Billon w Japonii i na innych rynkach azjatyckich.

„Obecnie firma rozbudowuje swój zespół i poszukuje doświadczonych specjalistów z dziedziny algorytmiki, systemów rozproszonych oraz języków JAVA i C++ i project managerów do prac rozwojowych IT” – podsumowano.

Billon to polska firma technologiczna, która opracowała system natychmiastowych płatności oparty na rozproszonej księdze głównej. Posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego – brytyjskiego regulatora FCA (Urzędu ds. Postępowania Finansowego). Billon powstał w 2012 r. i aktualnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce zatrudnia ponad 100 osób.

Źródło: ISBnews