Big Data w bankowości – szanse i zagrożenia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

babiak.marcin.komputronik.biznes.01.400x267W dzisiejszych czasach sektor bankowy niebywale szybko zmienia swe technologiczne oblicze. IT w bankowości rozwija się bardzo dynamicznie, aby nadążyć za coraz większymi potrzebami, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa transakcji i przechowywanych danych. 

Warstwa sprzętowa oraz rozproszenie danych i tym samym ich zabezpieczenie nie jest już jednak największym wyzwaniem. Ważniejsze stają się bankowe zasoby danych, obejmujące informacje o klientach czy transakcjach. Analiza gigantycznych zbiorów danych to zagadnienie znane jako Big Data.

Analiza tak rozbudowanych informacji to źródło cennej wiedzy o zachowaniu, preferencjach oraz potencjale klientów, która jest kluczowa dla funkcjonowania i rozwoju organizacji. Analizując elektroniczne operacje finansowe można stworzyć matematyczny model klienta, co pozwala na dostarczanie mu spersonalizowanych pod kątem jego indywidualnych potrzeb ofert i treści. Bardzo istotne jest, aby zalewająca nas masa krytyczna treści była możliwie jak najbardziej dopasowana do naszych oczekiwań.

Ważne, aby banki w bardzo profesjonalny i przejrzysty sposób komunikowały, jakie informacje są zbierane, przechowywane, a następnie poddawane analizie. W trosce o klientów wciąż powstają nowe regulacje nakładane na branżę bankową w zakresie danych osobowych i sposobu ich wykorzystywania.

Należy zatem zadać pytanie czy Big Data i jego zastosowanie w bankowości jest dla nas zagrożeniem? Nie, jest to jedynie kolejne osiągnięcie naszych czasów, które w trosce o dobro klientów musi być stosowane rozważnie i z poszanowaniem użytkownika oraz jego prawa do prywatności.

Marcin Babiak
Prezes Zarządu Komputronik Biznes sp. z o.o.