Prezydent Biden: obejmujemy sankcjami kolejne cztery duże rosyjskie banki; wszystkie aktywa Rosji w USA będą zamrożone

Prezydent Biden: obejmujemy sankcjami kolejne cztery duże rosyjskie banki; wszystkie aktywa Rosji w USA będą zamrożone
Fot. DNCC/PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Każde aktywo, jakie Rosja posiada w USA, będzie zamrożone. Sankcje obejmą pięć największych rosyjskich banków, które posiadają ponad bilion dolarów aktywów - powiedział prezydent USA Joe Biden.

„Sankcjonujemy rosyjskie banki, która mają ponad bilion dolarów aktywów. Odcięliśmy największy bank Rosji, posiadający ponad 1/3 aktywów Rosji. Odcięliśmy go od systemów finansowych USA” – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, informując o sankcjach nakładanych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Jak zaznaczył, USA zablokuje również 4 kolejne duże rosyjskie banki. „To znaczy, że każde aktywo, jakie (Rosja – przyp. red.) posiada w USA, będzie zamrożone. W to wchodzi bank VTB, drugi największy bank w tym kraju, mający 250 mld dolarów aktywów” – dodał.

Czytaj także: Atak Rosji na Ukrainę: Wielka Brytania ogłasza kolejne sankcje, obejmą także Białoruś >>>

Kolejne nazwiska rosyjskich oligarchów na „czarnej liście”

Poinformował, że rozszerzona zostaje lista nazwisk członków rosyjskich elit, którzy zostaną obłożeni sankcjami. „To są ludzie, którzy osobiście zyskują na polityce Kremla, zatem też powinni ponosić tego koszty” – zaznaczył.

Odcięcie połowy importu wysokich technologii

Biden powiedział również, że USA w ramach sankcji odetną ok. połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji.

„Odetniemy około połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji. To uderzy bardzo mocno w zdolność modernizacji wojsk, bardzo mocno ograniczy to ich przemysł lotniczy – w tym programy kosmiczne. Uderzy to w ich zdolność budowy statków i uniemożliwi im konkurowanie gospodarcze” – powiedział Biden.

Zdaniem prezydenta USA, „będzie to potężne uderzenie w długoterminowe ambicje strategiczne Putina”. „Jesteśmy gotowi zrobić jeszcze więcej” – zapowiedział.

Prezydent USA przekazał na konferencji, że „najmocniejsze działania” przyjdą dopiero z czasem, kiedy zmniejszany będzie dostęp Rosji do finansowania technologii strategicznych dla jej gospodarki. 

„Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT pozostaje opcją”

Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT pozostaje opcją, ale na razie takiego rozwiązania nie chce przyjąć Europa – powiedział prezydent USA Joe Biden, pytany o sankcje nałożone na Rosję.

„Sankcje, które zaproponowaliśmy dla banków, mają takie same konsekwencje, może nawet większe – to po pierwsze. Po drugie, to jest zawsze opcja, ale w tej chwili nie takie jest stanowisko, które chce przyjąć reszta Europy” – powiedział Biden podczas konferencji prasowej, pytany o możliwość wyłączenia Rosji z systemu SWIFT.

USA nie wyślą wojsk na Ukrainę, ale będą bronić członków NATO

Nasze siły zbrojne nie będą zaangażowane bezpośrednio w konflikt na Ukrainie, zapowiedział prezydent USA.

„Nie jedziemy do Europy, by walczyć na Ukrainie, ale by bronić sojuszników z NATO. USA będą realizować zobowiązania w ramach artykułu 5., który mówi, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na cały Sojusz”, tłumaczył Joe Biden.

Źródło: PAP BIZNES