BGK nawiązuje współpracę z Bankiem Rozwoju Kazachstanu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

22 sierpnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał porozumienie ramowe o współpracy z Bankiem Rozwoju Kazachstanu (BRK). Ze strony BGK porozumienie podpisał p.o. Prezesa Zarządu Mirosław Panek, natomiast w imieniu banku kazachskiego - Erbolat Dossaev, Przewodniczący Rady Dyrektorów BRK i Prezes rozwojowego holdingu Baiterek. Podpisanie dokumentu odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Celem porozumienia jest rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Kazachstanem oraz rozwój długoterminowej kooperacji pomiędzy bankami rozwoju obu państw. Ma to nastąpić poprzez wsparcie dwustronnego handlu i projektów z udziałem komponentu polskiego i kazachskiego w krajach trzecich oraz promocję rozwoju polskich inwestycji w Kazachstanie i kazachskich inwestycji w Polsce. Ogólny potencjał współpracy został oszacowany na 300 mln EUR.

– Wspieranie ekspansji polskich firm, zwłaszcza na rynki o podwyższonym ryzyku, to jedno z podstawowych zadań BGK. Mamy duże doświadczenie w finansowaniu eksportu polskich produktów i usług za naszą wschodnią granicę. Finansowanie dostarczane przez BGK odbywa się w większości za pośrednictwem banków lokalnych. Dotychczasowe wsparcie dotyczyło przede wszystkim kontraktów eksportowych podpisywanych z podmiotami z Białorusi, Rosji oraz Ukrainy, ale pierwsze transakcje z Kazachstanem również zostały już sfinansowane.  Dzięki dziś podpisanemu porozumieniu z Bankiem Rozwoju Kazachstanu, zamierzamy zwiększyć skalę wsparcia oferowanego właśnie na rynek kazachski – powiedział Mirosław Panek, p.o. Prezesa Zarządu BGK.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego