BGK: można już składać wnioski o premię na wzmocnienie bloków z wielkiej płyty

BGK: można już składać wnioski o premię na wzmocnienie bloków z wielkiej płyty
Fot. stock.adobe.com/Dagmar Breu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do banków komercyjnych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) już można składać wnioski o premie, czyli finansowe wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR) na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty. BGK zwiększył wysokość premii termomodernizacyjnej i udostępnił premię remontową także gminom. W ciągu najbliższych 10 lat fundusz wyda na wsparcie około 2,9 mld zł.
.@BGK_pl zwiększył wysokość premii termomodernizacyjnej i udostępnił premię remontową także gminom #BGK #PremiaTermomodernizacyjna

W życie weszły przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jedną z ważniejszych zmian jest większa premia termomodernizacyjna. Do tej pory dopłata z BGK do kredytu na prace termomodernizacyjne wynosiła średnio około 12,5 proc. kosztów tych prac. Teraz, po uproszczeniu sposobu obliczania premii, wynosi ona 16 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Czytaj także: Zmiany w Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Więcej odbiorców skorzysta z premii >>>

– Około 40 procent wielorodzinnych budynków w Polsce wymaga termomodernizacji. Projektując przepisy, chcieliśmy, żeby wsparcie objęło jak najwięcej z nich. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale też dla walki ze smogiem. Lepsza efektywność energetyczna budynków ma dobry wpływ na czystość powietrza – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. – Średnia wysokość premii termomodernizacyjnej w 2019 r wyniosła 60 tys. zł, a po zmianach sięgnie około 77 tys. zł – tłumaczy Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w BGK. – To jednak nie koniec zmian, które mają wpływ na lepsze warunki mieszkaniowe Polaków. Nowością jest także możliwość zwiększenia premii termomodernizacyjnej, gdy inwestor zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE, np. paneli fotowoltaicznych. Premia wzrośnie z 16 proc. do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego – dodaje.

Kolejna wyczekiwana zmiana w Funduszu Termomodernizacji i Remontów

Kolejna wyczekiwana zmiana w Funduszu Termomodernizacji i Remontów to finansowe wsparcie, które można wykorzystać na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty. Jest to nowość w premii termomodernizacyjnej.

– Zwiększamy wysokość premii, jeśli inwestor wykonujący termomodernizację budynku z wielkiej płyty dokona jednocześnie jego wzmocnienia. Premia zostanie dodatkowo powiększona o 50 proc. kosztów wykonania takiego wzmocnienia, które inwestor poniósł na sporządzenie dokumentacji technicznej, zakup metalowych kotew i przygotowanie otworów oraz montaż – dodaje Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK.

Do 2029 r. ma zostać wzmocnionych ok. 2 tys. budynków z wielkiej płyty

Jak szacowało Ministerstwo Rozwoju, do 2029 r. ma zostać wzmocnionych ok. 2 tys. budynków z wielkiej płyty. Z premii termomodernizacyjnej, tak jak do tej pory, będą mogli skorzystać m.in. gminy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania (np. akademiki, czy domy seniora) oraz budynków stanowiących własność JST służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.Istotne zmiany dotyczą również grona beneficjentów  premii remontowej, której wysokość standardowo stanowi 15 proc. kosztów przedsięwzięcia. Od teraz o wsparcie, i to znacznie wyższe, mogą ubiegać się także gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gmin.

– Nasze programy są odpowiedzią na potrzeby Polaków, dlatego poszerzyliśmy grono beneficjentów premii remontowej i obecnie jest ono takie samo, jak przy premii termomodernizacyjnej. Co ważne, dzięki nowym przepisom gminy i spółki gminne mogą teraz ubiegać się o zwiększoną premię remontową, do 50 proc. lub nawet 60 proc. kosztów przedsięwzięcia, jeśli budynek jest zabytkowy. Jak dotąd otrzymaliśmy wiele zapytań o nowe przepisy i wiemy, że są to zmiany, na które samorządy czekały – tłumaczy Przemysław Osuch.Więcej informacji o warunkach przyznawania premii można uzyskać na stronie internetowej  Banku Gospodarstwa Krajowego w części poświęconej Funduszowi Termomodernizacji i Remontów.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK