Bezrobocie wyższe w styczniu zgodnie z przewidywaniami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

staniewicz.dominika.01.150x225GUS podał w czwartek dane o bezrobociu w styczniu. Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec ubiegłego miesiąca br. 13,2% wobec 12,5% w grudniu 2011 r. W lutym powinno być stabilniej.

W urzędach pracy zarejestrowanych było 2,12 mln osób, o blisko 139 tys. (7 proc.) więcej niż na koniec ub. roku i o 16,5 tys. (0,8 proc.) więcej wobec stycznia 2011 r. Do urzędów pracy w styczniu zgłosiło się ok. 288 tys. – o ponad 53 tys. więcej niż w grudniu i o blisko 15 tys.mniej niż rok temu (ponad 302 tys. osób). Natomiast, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 49 tys. ofert w porównaniu do nieco ponad 35 tys. w grudniu i 46,6 tys. przed rokiem.Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się w województwach warmińsko-mazurskim (21,1proc.), zachodniopomorskim (18,5 proc.) i kujawsko-pomorskim (17,7 proc.). Najniższa – wwojewództwach: wielkopolskim (9,8 proc.), mazowieckim (10,4 proc.), śląskim (10,8 proc.).

Jak przewidywaliśmy, dane o bezrobociu potwierdzają schemat pojawiający się co roku -zakończenie kontraktów i umów na koniec grudnia powoduje wzrost bezrobocia w pierwszym miesiącu nowego roku. Dodatkowo, wielu przedsiębiorców zaczęło okres zwolnień już listopadzie tak aby od stycznia mieć „czyste konto”. Wpływ na wzrost bezrobocia miała również łagodna pogoda, która uniemożliwiła aktywizację bezrobotnych przy pracach interwencyjnych np. odśnieżaniu. Należy pamiętać, że usługi tego typu wykonują również prywatni przedsiębiorcy, którzy nie mieli w takiej sytuacji potrzeby zwiększać stanu
zatrudnienia. W związku z tym, w lutym można oczekiwać znacznie mniejszego wzrostu bezrobocia lub zatrzymania na obecnym poziomie.

Dominika Staniewicz
ekspert BCC ds. rynku pracy