Bezpłatny przewodnik dla prosumentów zainteresowanych produkcją prądu z paneli fotowoltaicznych

Bezpłatny przewodnik dla prosumentów zainteresowanych produkcją prądu z paneli fotowoltaicznych
Źródło: PTPiREE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Regulacji Energetyki (URE) wraz z zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) spółkami: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja opracowały Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym.

#RobertZasina: Informator, jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, może służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, samorządom gdy pojawiają się pytania ze strony prosumentów @UREgovPL @InstEneregOdnaw

Publikacja jest adresowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem fotowoltaiki, czyli prosumentów. Jest to także odpowiedź na potrzeby i pytania takich odbiorców.

Obiektywne informacje i rady dla prosumentów

Autorzy poradnika uzasadniają jego powstanie faktem, że w ostatnim czasie nastąpił znaczący wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w naszym kraju.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych. W 2020 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączą do swoich sieci rekordową liczbę prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Jak zostać prosumentem i mądrze dopasować instalację fotowoltaiczną do swoich potrzeb

– Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW.

Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii.

Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne – mówi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Przewodnik w przystępny sposób opisuje m.in. czym są odnawialne źródła energii, jak optymalnie dobrać ich moc do własnych potrzeb, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV, co wpływa na pracę instalacji oraz jak ją optymalnie użytkować.

Opracowanie zawiera również informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

Co zawiera poradnik?

Przygotowany we współpracy z URE przewodnik dla prosumentów odpowiada na najważniejsze pytania związane z procesem przyłączeniowym – stwierdza Robert Zasina, Prezes PTPiREE i dodaje:

-Energetyka prosumencka to niezwykle dynamicznie rozwijający się obszar, który wymaga naszej szczególnej atencji i wsparcia. Przygotowany przez nas informator, jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, może także służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom gdy pojawiają się pytania ze strony prosumentów.

Przewodnik dostępny jest nieodpłatnie na stronach internetowych URE (www.ure.gov.pl) oraz PTPiREE (www.ptpiree.pl).

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki / URE