Bezpieczna majówka – bezpieczna tożsamość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Przed nami długi majowy weekend - przestrzeganie zasad ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa zwłaszcza, gdy na wspólny wyjazd autem jedzie cała rodzina. Sprzymierzeńcami udanego urlopu będą także wyobraźnia i rozsądek – nie pozostawiajmy w samochodzie portfela, saszetki ani torebki z dokumentami. Konsekwencją braku rozwagi może być bowiem kradzież dowodu osobistego, która może być dużo bardziej dotkliwa niż strata gotówki.

Podczas podróży łatwo narazić się na utratę dowodu osobistego. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce i częsta obecność w dużych skupiskach ludzi to sytuacje, w których nie trudno o kradzieże. Dowód osobisty nie powinien trafić w niepowołane ręce. Posłużenie się naszym dowodem przez osoby niepowołane może skutkować m.in. wyłudzeniem kredytu lub pożyczki, założeniem fikcyjnej firmy, dokonaniem zakupu telefonu, podpisaniem umów najmu w celu kradzieży dobytku itp. Dlatego należy unikać sytuacji, w których nasz dowód osobisty zostaje pozostawiony bez nadzoru oraz chronić swoje dane.

Zastrzeż utracony dowód – im szybciej, tym lepiej!

Jeśli dojdzie do zgubienia lub kradzieży dokumentu, należy w pierwszej kolejności zastrzec dowód, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć. Można to zrobić w oddziale banku, jednak jest to mało praktyczne, gdy placówka jest nieczynna, lub gdy utrata dowodu osobistego zdarzy się na zagranicznych wakacjach, gdzie nie ma polskich placówek bankowych.

Szybkość działania jest krytyczna w przypadku utraty dowodu osobistego – mówi Marcin Gozdek, z Biura Informacji Kredytowej. – Dlatego warto zapewnić sobie możliwość natychmiastowego zastrzeżenia dowodu on-line. W tym celu należy założyć indywidualne, bezpłatne konto w BIK z funkcją zastrzegania dokumentu. Jest to usługa bezpłatna, realizowana zdalnie – z komputera, tabletu, telefonu – wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków w Polsce, poprzez System Dokumenty Zastrzeżone1. Co więcej, nie trzeba pamiętać żadnych danych z dowodu. Aby zastrzec dokument trzeba wcześniej założyć konto na www.bik.pl. Rejestrując się, potwierdzamy swoją tożsamość podając w szczególności dane dowodu – zastrzec można tylko ten dokument, który został zweryfikowany w procesie zakładania konta – dodaje Marcin Gozdek.

W przypadku kradzieży dowodu, należy dodatkowo powiadomić o przestępstwie najbliższą jednostkę policji.

Kradzież dowodu na wyjeździe

Jak uchronić nasze dane na wyjeździe przed kradzieżą? Oto kilka kluczowych porad, jak postępować, by chronić nasz dokument tożsamości:

  • Dowód osobisty trzymajmy zawsze przy sobie, jeśli podczas urlopu nie mamy takiej możliwości, bo np. idziemy popływać – przechowajmy go w hotelowym sejfie,

  • Jeśli wyjeżdżamy i zabieramy paszport i dokument tożsamości – przechowujmy dokumenty oddzielnie,

  • Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie,

  • Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie, jeśli trzymamy go w torebce bądź teczce pamiętajmy, by ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku.

Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji podkreśla, że kradzież dowodu osobistego to poważna sprawa – dokument potwierdza tożsamość i polskie obywatelstwo. Bez niego nie można załatwić wielu spraw – Jeśli stwierdzimy kradzież dowodu, trzeba jak najszybciej powiadomić Policję. Należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji z innym dokumentem potwierdzającym  tożsamość, np. z prawem jazdy, paszportem, i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Warto także pamiętać, by zachować zaświadczenie, które wydaje funkcjonariusz policji, potwierdzające odnotowanie zgłoszenia – dodaje Iwona Kuc.

Czy będzie to „bezpieczny weekend” zależy przede wszystkim od nas samych

Z badania opinii2 zrealizowanego na zlecenie BIK wynika, że zaledwie 44 proc. Polaków deklaruje, że nie udostępnia dowodu osobistego osobom trzecim. – Świadomość zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości jest ciągle niewystarczająca – mówi Marcin Gozdek, z Biura Informacji Kredytowej. – Wiedza na temat bezpieczeństwa danych osobowych jest kluczowa, by minimalizować negatywne sytuacje związane z bezpieczeństwem swoich danych osobowych, których bezpośrednią konsekwencją może być wykorzystanie skradzionej tożsamości w celach przestępczych. To dlatego BIK wraz Komendą Główną Policji realizują akcję edukacyjną Nieskradzione.pl – dodaje ekspert BIK.

Nieskradzione.pl to akcja edukacyjna i jednocześnie serwis internetowy, na którym znajdują się proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór praktycznych porad i metod zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego. To także zbiór artykułów o prawdziwych historiach, autentycznych zdarzeniach wprost z życia – dobra lektura nie tylko na majowy weekend. Adres strony: Nieskradzione.pl

O Nieskradzione.pl

Nieskradzione.pl to ogólnopolska akcja edukacyjna zainicjowana w grudniu 2015 roku przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Komendę Główną Policji. Akcja jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie związane z kradzieżą danych osobowych, wykorzystywaną do przestępstw finansowych, m.in. do podszywania się pod cudzą tożsamość w celu wyłudzenia kredytów. Społeczny cel akcji to uświadomienie potrzeby ochrony swoich danych osobowych, zwłaszcza dowodu osobistego, oraz konieczności wyłączenia go z obiegu w przypadku utraty lub zaginięcia dokumentu.

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji, która wskazuje m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz sposoby szybkiego zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Na stronie opisane są prawdziwe zdarzenia, dotyczące konsekwencji przywłaszczenia cudzej tożsamości, a także znajdują się zasady oraz gotowe porady na temat przechowywania i udostępniania danych osobowych, zarówno w życiu codziennym, jak i w Internecie. Więcej informacji znajduje się także na www.bik.pl

O Systemie DZ:

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to ogólnopolska baza danych zastrzeżonych dokumentów tożsamości, należąca do Związku Banków Polskich. W Systemie uczestniczą wszystkie banki w Polsce, dlatego składając w dowolnej placówce bankowej stosowny wniosek o dokonanie zastrzeżenia dokumentu, informacja ta pojawia się w całym Systemie w czasie rzeczywistym. Nowym kanałem zastrzegania dokumentu tożsamości dostępnym on-line, 24 godziny na dobę jest portal www.bik.pl, gdzie jednym kliknięciem można wycofać dokument z obiegu, powiadamiając jednocześnie wszystkie instytucje finansowe, uczestniczące w Systemie. System zapewnia ochronę osobom, które utraciły swoje dokumenty tożsamości poprzez ograniczenie możliwości ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła. Więcej na: www.dokumentyzastrzezone.pl

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej

(1) System Dokumenty Zastrzeżone prowadzony jest przez Związek Banków Polskich (ZBP)
(2) Badanie „Ochrona tożsamości” (MillwardBrown, listopad 2015)