BESI: Neutralnie dla Comarch

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W raporcie z 6 sierpnia BESI obniża rekomendację dla spółki Comarch z Kupuj na NEUTRALNĄ i zmniejsza cenę docelową akcji do 136,8 PLN (ze 167,2 PLN). Cena docelowa została obniżona ze względu na 15 proc./11 proc. cięcia EBITDA w 2015/16E spowodowane silniejszą niż oczekiwano stagnacją w segmencie publicznych kontraktów IT w 2015 roku związaną z okresem przejściowym w budżecie UE.

Analitycy banku inwestycyjnego BESI wzięli również pod uwagę nabycie Thanks Again, operatora lotniskowego systemu lojalnościowego w Ameryce Północnej, który zdaniem BESI może przynieść ok. 1/2,4 mln PLN strat na poziomie jednostek stowarzyszonych w 2015/16E. Analitykom wciąż podoba się szeroka dywersyfikacja produktowa, sektorowa w połączeniu z możliwościami organicznego wzrostu zarówno na rynku krajowym (e-zdrowie), jak i międzynarodowym (ERP, systemy lojalnościowe, rozwiązania „w chmurze”). Jednak konieczne inwestycje w pracowników w połączeniu z okresem przejściowym budżetu UE oraz rosnące ryzyko opóźnienia uruchomienia nowych kontraktów IT z nowego budżetu UE w wyniku możliwej zmiany rządu mogą zaważyć na wynikach Comarch bardziej niż wcześniej oczekiwali analitycy. Zgodnie z danymi BESI Comarch jest notowany na poziomie 15E EV/EBITDA 8x, z 9 proc. zwyżką względem porównywalnych krajowych spółek IT.

W 2 kwartale 2015 r. BESI spodziewa się przychodów na poziomie 232 mln PLN dla spółki Comarch (+5 proc. r/r) generowanych przez sektory handel i usługi (+15 proc. r/r) oraz branżę TMT (+8 proc. r/r). Analitycy oczekują marży brutto na poziomie 25 proc. (w porównaniu z 24,3 proc. w 2Q14) oraz wskaźnika kosztów SG&A na poziomie 18 proc. (w porównaniu z 18,2 proc. w 2Q14). To powinno podnieść EBITDA o 15 proc. rok do roku, do 30 mln PLN, oraz wynik finansowy o 69 proc., do 13,4 mln PLN. Jednak ze względu na wysoką bazę w 2H14 i mniejszy portfel zamówień krajowych w związku z brakiem zamówień w segmencie publicznym, BESI spodziewa się, że 2Q15 będzie ostatnim kwartałem w roku 2015 z pozytywną dynamiką rdr. Biorąc pod uwagę potencjalne opóźnienie w uruchomieniu przetargów IT z nowego budżetu UE analitycy banku BESI nie wykluczają, że również segment publiczny zaważy na wynikach Comarchu w pierwszym półroczu 2016 r.

Konrad Księżopolski
Dyrektor Zespołu Analiz Giełdowych
BESI