Będzie nowy pakiet ratunkowy dla Grecji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analiza.gielda.150xWczoraj nieoficjalne źródła podały, że Unia Europejska zaczęła intensywne prace nad nowym pakietem finansowym dla zadłużonej Grecji, który umożliwi wypłatę środków w przyszłym miesiącu i oddali widmo bankructwa kraju.

Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy zagroził, że wstrzyma wypłatę swojej części z piątej transzy pożyczki dla Grecji (3,3 mld euro z 12 mld euro), jeśli UE nie zagwarantuje finansowania dla kraju na 2012 rok. Rozpoczęte prace nad projektem drugiego programu pożyczkowego w wysokości 65 mld euro oznaczają, że powoli realizuje się jedyny realny scenariusz pomocy dla Grecji w obecnym otoczeniu rynkowym.

Poprawę sytuacji wokół strefy euro najlepiej widać po notowaniach euro, które umocniło się względem dolara do najwyższego poziomu od trzech tygodni (1,4405), a wobec franka zyskało 0,8 proc. Dziś dodatkowym wsparciem dla unijnej waluty stał się artykuł w Wall Street Journal, według którego Niemcy są gotowe pójść na ustępstwa przy ustalaniu warunków pomocy dla Grecji i wycofać żądania o częściowe przeprofilowanie greckiego długu. Przychylność Niemiec dla nowego pakietu jest o tyle istotna, że ostatnio coraz głośniejszy sprzeciw dla wydawania kolejnych miliardów euro na rzecz europejskich bankrutów podnoszono w parlamentach niemieckim, holenderskim i fińskim.

Nowy projekt pomocy dla Grecji (w który wchodzą zabezpieczone pożyczki oraz pomoc i nadzór UE nad prywatyzacją) nie oznacza automatycznego przyznania wsparcia, jednak dla unijnej waluty powinien przynieść systematyczne wygaszanie negatywnej presji. Eurodolar po przełamaniu istotnej strefy oporu w okolicach 1,4350-1,4366 ma szansę kontynuować wzrosty w kierunku 1,45.

Lepsze nastroje w Europie powinny przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku złotego. Ostatnie osłabienie polskiej waluty wynikało z reakcji na sytuację zewnętrzną, toteż stabilizacja nastrojów pozwoli złotemu na aprecjację do poziomów sprzed dwóch tygodni. Pierwsze silna bariera dla pokonania na parze EUR/PLN to 3,95 i dopiero trwałe jej złamanie da szanse na mocniejszy spadek kursu w tym tygodniu. Złoty więcej może zyskać na parach crossowych względem dolara, franka i funta w wyniku umocnienia euro wobec tych walut.

We wtorkowym kalendarzu na pierwszy plan wysuwa się raport o dynamice polskiego PKB w pierwszym kwartale (prog. 4,4 proc. r/r). Dobry wynik może być wsparciem dla złotego podczas dzisiejszej sesji. Z Eurolandu ważne będą wstępne szacunki inflacji za maj, gdzie oczekuje się stabilizacji wskaźnika HICP na poziomie 2,8 proc. r/r. Wyższy odczyt będzie rodził spekulacje o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez ECB i przełoży się na umocnienie euro. Po południu z USA napłyną odczyty: indeks cen domów S&P Case-Schiller, Chicago PMI oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Szczególnie dwa ostatnie będą istotne dla kształtowania się nastrojów rynkowych w drugiej części dnia.

Konrad Białas

Dom Maklerski AFS

www.dmafs.pl