Bayer stawia na sektor produktów ochrony zdrowia zwierząt

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

abelmann.lukas.city.index.01.150x147Według agencji Reuters niemiecki gigant farmaceutyczny Bayer zamierza przejąć część jego szwajcarskiego konkurenta (Novartis), odpowiedzialną za produkty ochrony zdrowia zwierząt.

Wspomniana jednostka firmy Novartis w 2012 roku wygenerowała przychody na poziomie około 800 milionów EUR w 2012 roku i wzbudziła zainteresowanie nie tylko Bayer, ale także Eli Lilly i Boehringer Ingelheim.

Wartość ewentualnej transakcji przejęcia części Novartis szacuje się na około 3 mld €, a jej efekt mógłby podnieść przychody firmy z Leverkusen w zakresie przedmiotowego sektora do 2 mld €. Oznaczałoby to również przesunięcie się spółki z obecnego piątego miejsca na czwarte, a być może nawet na trzecie na świecie w zakresie sprzedaży produktów ochrony zdrowia zwierząt.

Ambicje osiągnięcia wzrostu w tym obszarze wydają się oczywiste. Prezes Marijn Dekkers potwierdził je w ostatnim wywiadzie. Warto również przytoczyć ostatnią transakcję przejęcia amerykańskiej spółki, działającej tylko w sektorze ochrony zdrowia zwierząt. Wartość transakcji to 140 mln EUR. We wspomnianym wyżej wywiadzie Dekkers stwierdził również, że celem zwiększenia przychodów spółka powinna udoskonalić proces sprzedażowy. Według niego do osiągnięcia dalszych wzrostów potrzebne mogą być nawet kolejne akwizycje.

Determinacja spółki jest widoczna w wynikach. 42% zysku w trzecim kwartale w porównaniu do tego samego kwartału rok temu robi wrażenie. Ponadto wartości te przewyższają dynamikę zysku innych spółek z indeksu DAX oraz głównych konkurentów Bayer, takich jak Pfizer i GlaxoSmithKline. Akcje Bayer są również relatywnie silniejsze, o około 15 punktów procentowych w ostatnich 12 miesiącach.

Cena akcji Bayer nadal pnie się w górę a wykres wykazuje wszystkie książkowe symptomy trendu wzrostowego. Początek grudnia mógł okazać się dla niektórych inwestorów dość nerwowy, ponieważ cena przyzwyczaiła nas do dość łagodnego i stabilnego wzrostu między początkiem października a końcem listopada. Natomiast w grudniu nastąpił dość nagły spadek z poziomu 98,89 do okolic 95,12. Silne wpsarcie kreuje się nieco poniżej, bo przy poziomie 91 EUR za akcję. Rynek jest dość rozgrzany, więc silniejsze ruchy korekcyjne nie mogą dziwić. Kluczowe w ocenie sytuacji technicznej na wykresie jest zatem zwracanie uwagi na klasyczne sygnały jak przełamanie linii trendu w okolicy 90 EUR, zachowanie się ceny przy średnich ruchomych, które pomagały w wyznaczaniu punktów zwrotnych na wykresie w tym roku.

Lukas Abelmann
specjalista rynku CFD i Forex
City Index