Barroso i Tusk za powstaniem Europejskiej Agencji Ratingowej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
110708.tusk.barroso.150x
fot. ec.europa.eu

Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Europejskiej z przedstawicielami polskiej prezydencji. Komisarze debatowali z przedstawicielami polskiego rządu nad sposobami realizacji programu polskiej prezydencji.

Podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się tuż po spotkaniu poruszony został także problem agencji ratingowych. Padło pytanie o konieczność uregulowania tego rynku i plany powstania Europejskiej Agencji Ratingowej.

Jose Manuel Barroso stwierdził, że jego rolą nie jest ocena codziennego działania tego typu agencji, nie da się jednak ukryć, że są one graczami na rynku i zdarza się, że ich oceny są przesadzone. Barroso przypomniał, że od kilku lat prowadzi już z państwami europejskimi rozmowy na ten temat i jak dotąd nie było konsensusu w tej kwestie. Wydaje się jednak, że w ostatnim okresie ten konsensus jest coraz większy. Przewodniczący stwierdził, że Komisja Europejska zajmuje się tym tematem od pewnego czasu i jesienią przedstawi propozycję uregulowań w tej sprawie.

Barroso dodał, że pojawienie się jednej lub więcej agencji ratingowych w Europie byłoby dobrym rozwiązaniem dla rynku, ponieważ im większa konkurencja tym lepiej. Sama Komisja nie zamierza się jednak angażować w to przedsięwzięcie. „Wierzymy jednak w siłę rynku i konkurencji”, dodał.

Premier Donald Tusk obecny na konferencji poparł w pełni plany Komisji i opinię jej przewodniczącego. Podkreślił także dobrą współpracę z Jose Manuelem Barroso na przestrzeni ostatnich kilku lat.