Bardzo dobry tydzień dla złotego za nami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

przygorzewski.maciej.01.400x266Miniony tydzień był bardzo korzystny dla złotówki. Wyraźnie zyskiwała ona względem wszystkich głównych walut, nawet wobec dolara. Wyniki wyborów w Hiszpanii budzą niepokój na rynkach ze względu na problemy ze sformułowaniem rządu. USA ma nową ustawę budżetową i uwolniło eksport ropy.

Poznaliśmy wyniki wyborów w Hiszpanii. Rządzącej krajem Partii Ludowej udało się wygrać wybory, jednakże otrzymane poparcie nie pozwala myśleć o stworzeniu samodzielnego rządu większościowego. Układanka wyborcza budzi spory niepokój analityków, gdyż drugie miejsce zajęła Hiszpańska Partia Robotnicza (PSOE), a trzecie uchodząca za populistyczną PODEMOS. To jedyne formacje, z którymi koalicja da rządowi większość w parlamencie. Gorszy od oczekiwań wynik centroprawicowych liberałów spowodował, że partia ta ma za mało głosów by uzupełnić większość. Wyborcza układanka w Hiszpanii będzie najprawdopodobniej kolejnym czynnikiem ciążącym wspólnej europejskiej walucie. Nie jest to czynnik, który spowoduje załamanie na głównej parze walutowej, ale to kolejna drobna cegiełka przemawiająca za ruchem w stronę dolara.

Nie da się zauważyć zmian jakie na złotym podziały się w zeszłym tygodniu. Euro staniało 10 groszy z 4,37 zł na 4,27 zł. Frank również staniał, tyle że o 8 groszy z budzących przerażenie kredytobiorców walutowych poziomów 4,05 zł na 3,97 zł. Najbardziej spektakularny był ruch na funcie, który staniał z 6,05 zł na 5,85 zł, będąc tym samym przecenionym o pełne 20 groszy w tydzień! Najspokojniejsza sytuacja miała miejsce na dolarze, aczkolwiek nawet tutaj złoty umocnił się o około 5 groszy z 3,98 zł na 3,93 zł. Co spowodowało tak silne ruchy? Czynników jak zawsze w takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze były to dobre dane z Polski, głównie produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Po drugie było to uspokojenie nastrojów jakie panowały w związku z decyzjami największych banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Po trzecie mieliśmy do czynienia z korektą ostatnich spadków. Inwestorzy, którzy grali pod osłabienie złotego kiedyś w końcu musieli zrealizować zyski. Czy zatem można liczyć, że kolejny tydzień będzie również korzystny dla złotego? Zawsze można liczyć, aczkolwiek te zmiany już są w cenach i musielibyśmy poznać kolejne korzystne dane.

W USA senat przyjął ustawę budżetową. Oprócz głównej korzyści, czyli uniknięcia kolejnego shutdownu w wyniku niewypłacalności rządu znalazło się tam kilka innych ważnych zmian. Z istotnych dla rynków walutowych czynników zniknął trwający 40 lat zakaz eksportu ropy. Jest to kolejny cios dla cen tego surowca. Już teraz czarne złoto jest najtańsze od 11 lat, a pojawienie się kolejnych baryłek na rynku z pewnością nie poprawi sytuacji.

Kalendarz danych makroekonomicznych jest dzisiaj wyjątkowo ubogi. O 12:00 warto zwrócić uwagę na dane z Wielkiej Brytanii, gdzie poznamy odczyt sprzedaży detalicznej wg. CBI (Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu).

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,3650 gdzie znajduje się nowe maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2200.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN przeszedł w trend wzrostowy. Po przebiciu poprzednich oporów kolejnym istotnym poziomem są okolice 4,0400 gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem są okolice 3,9000 na których to kurs wielokrotnie odbijał w górę.

USD/PLN

Kurs USD/PLN w połowie października wybił się z trendu bocznego we wzrostowy. Nowym oporem są maksima na 4,0450. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem minima lokalne na 3,9400 od których kurs już dwukrotnie się odbijał.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Najbliższym oporem dla ruchu w górę jest krótkookresowa linia spadkowa na poziomie 5,9000. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem jest dopiero minimum stanowiące punkt wyjścia do obecnego ruchu wzrostowego czyli poziom 5,6600.

Maciej Przygórzewski,
główny analityk,
Internetowykantor.pl, Walutomat.pl