Bankowość i Finanse | Technologie – Zdrowy rozsądek dobrym doradcą

Bankowość i Finanse | Technologie – Zdrowy rozsądek dobrym doradcą
Fot. mangpor2004/stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z internetu korzystamy bezrefleksyjnie, z reguły nie zastanawiając się nad konsekwencjami surfowania po różnych stronach, czy też instalowania rozlicznych aplikacji mobilnych. A przecież ostrzeżenia o zagrożeniach w sieci regularnie goszczą zarówno w mediach, jak i na forach internetowych.

Owa niefrasobliwość internautów jest relatywnie łatwa do wytłumaczenia. W przeciwieństwie do świata realnego, zagrożenia pojawiające się w wirtualnym nie mają charakteru fizycznego. Zdalnie nie sposób kogokolwiek skaleczyć, uderzyć, czy w inny bezpośredni sposób naruszyć nietykalność cielesną, dlatego korzystając z takich kanałów, łatwiej zapomnieć o zasadach ostrożności aniżeli w zatłoczonym autobusie. Tymczasem coraz częściej słyszymy o kradzieżach lub wyłudzeniu środków z konta bankowego, wymuszaniu okupu za odzyskanie dokumentów zaszyfrowanych uprzednio przez złośliwe oprogramowanie typu ransomware, zjawisko deepfake, o wirusach nie wspominając. To wszystko w sieci istnieje na co dzień.

Słaba strona hasła

Hasła należą do typowych i najstarszych form autoryzacji w systemach informatycznych. Rozwój internetu sprawił, że stały się powszechne. Dzisiaj jego użytkownicy korzystają na co dzień z rozlicznych kont do portali społecznościowych i stron WWW, do których dostęp wymaga uwierzytelnienia. Taka mnogość haseł, loginów i innych kodów niezbędnych do autentykacji sprawia, że coraz częściej zapisują oni te dane, ułatwiając życie potencjalnym oszustom. Poważnym problemem jest też sam dobór haseł. Pod tym względem niestety trudno spotkać się z kreatywnością, nierzadko stosowane są schematy oczywiste, takie jak kombinacja imienia czy nazwiska z datą urodzenia, tymczasem takie hasła dla doświadczonych hakerów nie są trudne do złamania.

Czy hasła mają jeszcze sens? Odpowiedzią na problem autoryzacji za pomocą loginów i haseł jest wprowadzona we wrześniu 2019 r. dyrektywa PSD2, która wymusiła na organizacjach w sektorze finansowym konieczność dodatkowej formy autoryzacji, np. za pomocą aplikacji mobilnej. W ten sposób zwiększono bezpieczeństwo dostępu do systemu, choćby konta bankowego. Jednak nie zapominajmy, że odpowiednio stworzone hasło składające się z losowych znaków, cyfr czy liter o odpowiedniej długości może zdecydowanie utrudnić proces jego złamania.

Deepfake – nowy wymiar zagrożenia

Media społecznościowe wniosły zupełnie inne zagrożenia dla internautów aniżeli wyłudzenia pieniędzy czy kradzież kont. Przestępczą „innowacją” jest bez wątpienia deepfake, proceder bardzo rozwojowy i nader trudny do zwalczania. Czym jest to zjawisko? Jego podstawą jest technologia manipulacji ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK